15 Ekim 2011 Cumartesi

Bir edebiyatçı-üç kitap
Benim için bu yaz a damgasını vuran yazar; Jose Saramago oldu.

Onu ilk defa Ressamın El Kitabı adlı eseriyle tanımıştım.

Güzel bir kitaptı.

Sürekli olarak hemen hepimizin dilinden düşürmediği konuların ve içsel sıkıntılarımızın bir ressamın kahramanlığında ortaya son derece yalın ve basit bir dille aktarımıydı.

Ben yazarların çoğunlukla kendi dünyalarından da izleri eserlerine serpiştirdiklerine inanırım. Sonuçta yazılanlar yaşama bakış açısının bir izdüşümleridir bana göre.

Bu sebeple Jose Saramago yu çok sevmiştim.

Daha sonra Körlük eserini okudum. Kelimenin tam anlamıyla muhteşemdi.Olağanüstü bir hayal gücü ve muhteşem bir kurguydu.Ve roman bir bütün olarak topluma ait çürümüşlüğün farklı bir uslupla öylesine güzel anlatımıydı ki, hayran olmamak mümkün değildi.

Zaman zaman okuduğum kitapları tekrar okumak ihtiyacı duyarım. Yaz başında Körlük bir kez daha okuma kararı aldığım kitaplardandı.Hatta kitabın filmi de çekildi izlemiş ve beğenmiş olmama rağmen kitabını tercih ederim açıkcası.

Yazar kitapta kahramanlarına hiç bir isim vermeden yazıyor eserlerini. Buna rağmen hiç karıştırmadan öylesine güzel anlıyabiliyorsunuz ki, "kim kimdi "gibi bir ikilem yaşamıyorsunuz. Ve ister istemez isimler mi isimlerin altında kişilerin karakterleri ve yaptıklarımıdır bizleri biz yapan? diye düşünmeden edemiyorsunuz

Son kitabı Görmek ise; bir çok açıdan etkisinde kalabileceğiniz bir başka eseri. Bir yerde Körlük kitabının devamı gibi. Ancak bilinmelidir ki, Körlük okunmamış olsa bile Görmek anlaşılmayacak bir kitap değil.

Jose Saramago nun kitaplarındaki kahramanlar hepimizin günlük hayatında karşılaşabileceği sıradan insanlar. Onları yüceltmek yada aşağılamak gibi abartıları hiç yok eserlerinde. Daha açık bir şekilde söylemek gerekirse, kahramanların yıldızlaşması yada yalnızlaşması hiç yaşanmıyor tarafınızdan.

Çünkü onları her yerde görebiliyorsunuz. Belki de "O" sizsiniz.

Görmek romanı size hiç yabancı gelmeyecek bir gerçeğin üzerine kurgulanmış. Olaylar, yaşananlar çok tanıdık.Bu denli tanıdık arasında bildiğiniz şeylerin bir kez daha sizlere anlatımında heyecan duymanız, meraklanmanız Jose Saramago nun kaleminin ustalığından kaynaklanıyor.

Hatta kitabın sonuna doğru olabileceği gayet net görebilmeme rağmen, hızlanarak okuduğum kitaplardan.Bildiğim bir son böylesine yara açabilir mi yüreğimde?

"Yaşamda öyle berbat anlar vardır ki yalnızca yağmur yağmakla kalmayıp rüzgar estiği de olur" demiş kitabının bir yerinde.Sıcak bir temmuz ayında yağmur yokken, rüzgar yokken, içimde fırtınalara sebep olan büyük edebiyatçı....

Haklısın Jose;

"Şurada burada gezip duran sözcükleri nasıl bir araya getireceğimizi bilebilseydik dünya belki biraz daha yaşanabilir bir yer olurdu"

Ama kimbilir dediğin gibi;

"Bir el öteki eli yıkar, iki el yüzü yıkar"

Yıkarız yüzlerimizi.....

sanem uçar

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumunuz için teşekkür ederiz.

Yorumunuz incelendikten sonra en kısa sürede yayınlanacaktır.