16 Ekim 2011 Pazar

Darren Aronofsky-The FountainDarren Aronofsky 12 şubat 1969 yılında New York' ta dünya gelen Amerikalı yönetmen ve senaristtir.

Onu özellikle "Pi" ve "Requiem for a Dream " adlı filmleriyle tanıdık. Öğrenimini Edward R. Murrow High School'da tamamladıktan sonra Harvard Üniversitesi, aksiyon ve animasyon bölümüne 1987 yılında girmiş olup 1991 yılında mezun oldu.

Şimdilik yaptığı eserlere baktığımız zaman oldukça başarılı bir yönetmen olduğunu söyleyebiliriz.Filmleri

1998 Pi
2000 Requiem for a Dream
2002 Below
2006 The Fountain
2008 The Wrestler
2010 Black Swan

Oldukça genç bir yönetmen ve bu anlamda sinema serüveni çok eskilere gitmese dahi yaptığı filmlerle çok kısa sürede adının anılmasını sağladığı gibi sinema tarihinde unutmaz filmlerde imzası olan bir yönetmendir. Onu çok kolaylıkla Hollywood filmlerinin alışagelmiş yönetmenlerinin dışında bir çizgide görebiliriz.

İlk filmi "Pi" ile dikkatleri üzerine çeken Darren Aronofsky siyah beyaz olarak çektiği bu filmde dozunda bir gerilimle seyirciyi uyanık tutarken seyirci açısından görselliğin dışında kişilerin zeka ve hayal gücünü de kullanmaya yönelik kurgusu pek alışagelmiş bir yöntem değildi açıkcası.

Hemen hemen tüm filmlerinde müzikte çok önemli bir yer tuttuğundan benim için özellikli bir yönetmen olmasının nedenlerinden biridir.

Pi nin hemen arkasından gelen Requiem for a Dream'de aynı etkiyi yaratan filmlerden birisiydi. İçinde yaşadığımız dünyada sıkıştırılmış hayatlarımızda hayal gücümüzü kullanmadan, düşünmeden, düş kurmadan yaşanılan yaşamların çaresizliğini gerçekten çok sarsıcı bir şekilde sunmuştu bizlere.

İşte bu iki kült filminden sonra piyasaya sunulması oldukça gecikmiş olan The Fauntain'de bazı yönleriyle eleştirilebilen özellikler taşımasına rağmen bilim kurgu filmleri arasında bana göre en çarpıcı filmlerden bir tanesidir.Film hakkında detaylı birligelere girmeden filmin künyesini vereyim;

Tür : Dram / Bilim Kurgu
Yönetmen : Darren Aronofsky
Senaryo : Darren Aronofsky , Ari Handel
Görüntü Yönetmeni : Matthew Libatique
Müzik : Clint Mansell
Yapım : 2006, ABD , 96 dk.
Oyuncular

Hugh Jackman
Rachel Weisz
Mark Margolis
Jamie Isaac Conde
Sean Patrick Thomas , Ellen Burstyn
Alexander Bisping, Cliff Curtis , Sean Gullette
Donna Murphy , Ethan Suplee

Konu

Üç farklı yüzyılda (16.-21. -26) da geçen hikayede İspanyol keşif Thomas, bütün hayatını etkileyecek önemli bir misyonla görevlendirilmiştir. İspanya Kraliçesinin isteğiyle ölümsüzlüğün anahtarı olan Hayat Ağacını bulacaktır.

Tommy ise ölmekte olan karısı için onu hayatta tutabilmek adına bilimsel araştırmalar yapmaktadır.

26. yüzyıldaki seyyah keşiş Tom ise uzayda ölümsüzlüğün sırrını araştırmaktadır.


web sayfasıHangi yüzyılda olursak olalım sanırım insanoğlunun en büyük uğraşlarından biri ölümsüzlüğe ulaşmak. Film de son derece güzel bir kurguyla üç farklı yüzyıldaki olay ve kişilerle bir bütünlük oluşturarak ölüm olgusunun sorgulandığı bir film. Üç farklı zamanda bir hikayeyi bir kurguyla bağlamak gerçekten çok kolay bir şey değil. Ve Darren bu aktarımı oluştururken olağanüstü güzel bir görsellikle birlikte yerinde ve zamanında kullanılan müziklerle seyrciyi olduğu yere mıhlayabiliyor.

Farklı zamanlardaki amaçlar ve doğal olarak öykü birbiriyle öylesine güzel bir bağ ile birleştirilmiş ki her zaman birbirini takip ediyor doğal olarak ve oluşan bir çemberde sonsuz bir döngüye ulaştığını görüyoruz.Sanki bir masal aktarılıyormuş gibi gelse de ölümsüzlük arzusunun insanların daima duyduğunu biliyoruz. Batı kültüründe "Hayat Ağacı" olarak bizlerin kültüründe de "Ab-ı hayat" olarak tanımlanan bu görüş filmde Maya'ların inançlarının sembolü olarak karşımıza çıkıyor.

Mayalar’ın ölümsüzlüğe ulaştıracağına inandıkları Şibalba yıldızına doğru yola çıkmış bir adam olarak izlediğimiz Tom final sahnesiyle yüzyıllardan beri tartıştığımız bir çok sorunun yanıtını veriyor aslında.

Ve filmin muhteşem müzikleri de müzisyen Clint Mansell imzası taşırken Kronos Quartet in katkılarıyla olağanüstü bir şölene dönüşmüş."Her son bir bitişmidir gerçekte? Yoksa bitiş başka bir başlangıcın kapısını mı aralar?"filmle ilgili bir multimedya:

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumunuz için teşekkür ederiz.

Yorumunuz incelendikten sonra en kısa sürede yayınlanacaktır.