30 Ekim 2011 Pazar

Giuseppe ArcimboldoGiuseppe Arcimboldo (1527-1593)

Giuseppe Arcimboldo 1527 yılında ressam bir ailenin oğlu olarak dünyaya geldi. Ressam kimliğinin yanında mimar, sahne tasarımcısı ve mühendis gibi özellikleri de vardır.

Ve benim için özellikle yaşadığı yıllar göz önüne alınacak olursa en önemli sanatçılardan bir tanesidir.

Modern sanatın başlama tarihi olarak gösterilenlere inat çok ama çok önceden sanatta modernliği eserlerinde görürüz.Fantastik özellikler öylesine güzel tasarlanmıştır ki eserlerine baktığımız zaman hayran olmamak mümkün değil.

Milano doğumludur ve sanatçı babasıyla birlikte Milano katedrali vitraylarının tasarım işiyle sanat hayatına başlamıştır.Bu katedraldeki çoğu vitraylar onun eserleridir.

Bu çalışmasıyla ünlenince Como katedrali için görevlendirilir ve bu katedralde goblen tasarlama işini üstlenir.1562 yılında kutsal Roma imparatoru l.Ferdinand Habsburg'un daveti üzerine İtalya'dan ayrılarak Viyana'ya gider ve saray ressamı olarak çalışmaya başlar.

İşte bu aşamada Vivaldinin büyük eseri Mevsimler konçertosundan çok önce Mevsimler serisi adı verilen çalışmalarından ilkini gerçekleştirir.

Gerçekten olağanüstü eserlerdir.

Bu eserlerini yaparken meyve, sebze, hayvan, kitap gibi bir çok nesneyi insan portrelerine benzeyecek şekilde düzenleyerek çalışır. Çok sonraları yaptığı bu çalışmalar başta Salvador Dali olmak üzere sürrealist ressamların büyük beğenisini kazanacaktır.

Bu resimlerden ilkbahara bir göz atalım.

Gerçekten en ince ayrıntıya kadar ilkbahara ait olguları nesnelerin arasında görebilirsiniz.

İLKBAHARYaz resminde yaza ait çoşku insan portresine gülümseyerek verilmiştir sanki. Yaza ait o canlılık kişinin yüzündeki can alıcı renklerle sunulmaya çalışılmıştır.

YAZSonbahar da aynı titizlikle çalışmıştır. Sonbahara ait meyveler, yeşil yaprakların arasında sararmış olanlarla sonbaharı kolaylıkla hissedebilirsiniz.

SONBAHARKışta ise kışa ait zorluğu, karamsarlığı ve sanki ölümü de hissedebilirsiniz. Ağaç dalları kurumuş ve yapraklar mümkün olduğunca azdır.

KIŞGerçekten inanılmaz bir sanatçıdır.

1564 yılında l.Ferdinand'ın ölümünden sonra ll.Maximilian tahta geçmesi sanatçının saraydaki konumunda bir değişikliğe sebep olmaz. Saray ressamı olarak çalışmalarına devam eder.

Burada sadece ressam olarak değil, sanatın diğer kolları mimarlık, sahne tasarımı mühendislik gibi hizmetlerde de bulunur.

Yaşarken üne kavuşmuş ender sanatçılardan biridir.1593 yılında ölür ve ölümünden sonra unutulur. Eserlerinin büyük bir kısmı kaybolmuştur. Fantastik eserlerinin dışında klasik eserler de vermiş olduğu düşünülmesine rağmen elimizdekiler fantastik olanlardır.

sanem ucar 13.04.2010

Tüm dönemlerin en fantastik ve modern sanatçısı....
titus andronicus 13.04.2010

Öncelikle döneminin çok ilerisinde bir sanatçı olduğu tartışılmaz.

Hayal gücüne hayran olduğum sanatçılardan bir tanesidir.Yaşadığı dönemi gerçekten dikkate alacak olursak alışagelmiş tüm alışkanlıkların dışına çıkması önemlir.

Ancak kabul etmek gerekir ki, var olan geleneksel yapıya uygun eserlerde vermiştir. Dediğiniz gibi bunların elimizde olmaması büyük bir kayıptır. Özellikle katedrallerde yaptığı vitray çalışmaları belkide en güzel vitray çalışmalarıdır diyebiliriz.

Doğal olarak bu çalışmalarıyla katı kuralların egemen olduğu ancak yavaş yavaş aydınlanmaya doğru giden yolda emin adımlar atmasına sebep olmuştur.

Mevsimler serisinde hep merak ettiğim bir şey olmuştur. Dikkatli bir şekilde baktığınızda ilkbahar ve yaz "kadın" dır, sonbahar ve kış ise "erkek"tir.:)Ve sonbahardaki bağbozumu dönemi bence mükemmel tasarlanmıştır. Benim favorilerimdendir.
İfade bile öylesine ustalıkla verilmiştir ki, hayran olmak doğal...

Teşekkürler Sanem hanım yine son derece güzel bir konu.....

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumunuz için teşekkür ederiz.

Yorumunuz incelendikten sonra en kısa sürede yayınlanacaktır.