31 Ekim 2011 Pazartesi

Imogen CunninghamImogen Cunningham 1883-1976

20. yüzyılın en büyük kadın fotoğrafçılarından biri...

Imogen Cunningham 1883 yılında Portland, Oregon da doğdu. 18 yaşındayken,Pennsylvania American School of Art in Scranton a giderken 4x5 inch görüşlü bir kamera aldı. Ancak bir süre sonra fotoğraf çekmeye ilgisini kaybetti. Doğal olarak kamerasını yakın arkadaşına sattı.

Seattle daki üniversitede çalışmaya başlayana kadar makinasız bir yaşam süren sanatçı Gertrude Käsebier ile çalışmaya başlayınca ondan esinlenerek tekrar fotoğraf makinasına sahip oldu. Aynı zamanda fotoğrafın çekme eyleminden çok onun kimyasına da ilgi duymaya başladı.Doğal olarak bu konu da eğitim almaya başladı.

Dr Horace Byers ın yardımıyla gördüğü bu eğitimle bitkilerin fotoğraflarını çekti.1907 yılında okuldan mezun olduktan sonra Seattle stüdyosunda Edward S. Curtis ile çalışmaya başladı. Onunla birlikte portre ve pratik yapma imkanı buldu.Fotoğraf çekmenin aynı zamanda bir eğitim işi de olduğunun bilinciyle fotoğrafçılık konusunda eğitim almayı hiç bir zaman ihmal etmedi.Bu sebeple 1909 yılında Almanya Dresden de Technische Hochschule de görevli Profesör Robert Luther ile çalışmaya başladı.

Dresten yılları fotoğrafçılıkta bir çok tekniği öğrendiği ve uyguladığı yıllar oldu.

Daha sonra Seattle a geri döndü ve kendi atölyesini açtı.Kendi atölyesinde yaptığı çalışmalarla kısa sürede tanınan ve aranan fotoğrafçılardan biri oldu.

Gerçekten yaşadığı yıllar göz önüne alınacak olursa bir çok cesur çalışmalarıyla fotoğrafçılık tarihindeki önemli kadın fotoğrafçılardan biridir.

Bir çok tanınmış kişinin portreleri çektiği gibi, nü fotoğraflarında kadınlarla birlikte erkek modelleri de kullanmış olması dikkat çekicidir.Fotoğraflarında erkek model olarak eşini kullanmış olması zaman zaman tartışmalara neden olsa da o ailesinin hemen her ferdini , çocukları da dahil olmak üzere her çeşit fotoğrafta kullanmaktan çekinmedi.Hemen her çalışmasında büyük bir detayçılık örneği gösteren sanatçının fotoğrafları çağının çok ilerisindedir.

Daha sonraki yıllarda endüstriyel manzara olarak çektiği fotoğraflarda son derece başarılıdır.

Çalışmaları genellikle bir kompozisyon şeklindedir.Örneğin ellere karşı duyduğu hayranlık, sanatçı ve müzisyenlerin ellerini gösteren fotoğraflarla anılır.

24 Haziran 1976 tarihinde 93 yaşında ölümünden kısa süre öncesine kadar fotoğraf çekmeye devam etti. Fotoğrafı yaşamının bir parçası haline getirmiş ve gerçekten fotoğraf bir sanat mıdır? tartışmalarında örnek verilecek büyük fotoğrafçılardan biridir.Fotoğraf çekmesinin yanında yine fotoğrafçılıkla ilgili olarak yazdığı kitaplar vardır. Bunlar;

-Imogen Cunningham : Portraiture,
-Imogen Cunningham : On the Body
-Imogen Cunningham 1883–1976
-Imogen Cunningham : Flora

Kitaplarının dışında Meg Partridge tarafından yapılmış belgesel niteliğinde Academy Award Nominated Film Portrait of Imogen Cunningham adında bir filmi vardır.


Sanatçının ailesiyle birlikte kendi portresi
Sanatçının bitkilerle ilgili diğer çalışmaları...

Sanatçının eller ile ilgi çalışmalarından bir kaç örnek;

Sanatçıdan bir kaç Nü fotoğrafları


Sanatçının çocuklarına ait fotoğraflar...Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumunuz için teşekkür ederiz.

Yorumunuz incelendikten sonra en kısa sürede yayınlanacaktır.