16 Ekim 2011 Pazar

Milos Forman-Goya'nın Hayaletleriİki Oscar ödüllü yönetmen Milos Forman, Goya’s Ghosts / Goya’nın Hayaletleri’nde İspanyol ressam Francisco Goya’nın gözünden, 1792 İspanyası’nda Katolik Kilisesi’nin en güçlü olduğu dönemlerde geçen trajik bir öykü anlatıyor.

Orijinal Adı: Goya’s Ghost
Filmin Türü: Drama
Yönetmen : Milos Forman
Senaryo: Milos Forman & Jean-Claude Carrière
Sanat Yönetmeni: Eduardo Hidalgo &Ana Viana
Kostüm: Yvonne Blake
Müzik: Varhan Orchestrovich Bauer &José Nieto
Yapımcı: Saul Zaentz
Özel Efektler: Reyes Abades
Sinematografi: Javier Aguirresarobe
Yapım Yılı: 2006
Yapım Ülkesi: ABD, İspanya
Filmin Süresi: 113 dakika
Orijinal Dili: İngilizce

Oyuncular


Javier Bardem (Brother Lorenzo)
Natalie Portman (Inés/Alicia)
Stellan Skarsgård (Goya)
Randy Quaid (King Carlos IV)
Blanca Portillo (Queen María Luisa)
Michael Lonsdale (Father Gregorio)
José Luis Gómez (Tomás Bilbatúa)
Mabel Rivera (María Isabel Bilbatúa)Filmin konusu

İki Oscar ödüllü yönetmen Milos Forman, Goya’s Ghosts / Goya’nın Hayaletleri’nde İspanyol ressam Francisco Goya’nın gözünden, 1792 İspanyası’nda Katolik Kilisesi’nin en güçlü olduğu dönemlerde geçen trajik bir öykü anlatıyor.

1792 İspanya… Katolik Kilisesi’nin en güçlü olduğu dönemler… Ülkenin en ünlü ressamı olan François Goya’nın portresini yaptığı genç ve güzel Ines, Engisizyon mahkemesi tarafından tutuklanır. İşkence gören genç kız, zindanda çürümeye terk edilir. Bu tutuklamanın ardında ise, Goya’nın dostu görünen rahip Lorenzo vardır. Ancak rahip Lorenzo, İspanyol Kilisesi tarafından aforoz edilir ve Fransa’ya kaçar.
Aradan yıllar geçer… Napolyon tarafından işgal edilen İspanya’da engisizyon mahkemeleri kapatılır ve tüm mahkumlar serbest bırakılır. Hapisten çıkanlar arasında Ines de vardır. Gençlik ve güzelliğinden eser kalmayan Ines’in dünyasında artık sadece François Goya vardır. Ines, Goya’ya hapiste bulunduğu sırada bir kız çocuğu dünyaya getirdiğini, babasının da rahip Lorenzo olduğunu açıklar.1792 İspanya’sını başarıyla yansıtan bir dönem filmi olan Goya’nın Hayaletleri’nde ünlü ressam Goya rolünü Stellan Skarsgard, engizisyon mahkemesinin kurnaz üyesi rahip Lorenzo’yu Javier Bardem canlandırıyor. Yahudilikle suçlanan ve zindana atılan güzel Ines ve kızı Alicia rolünde ise Natalie Portman var. Filmde, Natalie Portman’ı Ines’in 15 yıl zindanda kaldıktan sonraki haliyle oldukça değişik görüyoruz.Bir dönem filmi olan Goya’nın Hayaletlerini sizler için galerimizde fotoğraflarla video bölümümüzde de filmden bir bölümle tanıtmaya çalıştık. Şiddetle bu filmi izlemenizi öneririz. İzleyenleri de Filmi ve dönemi hep birlikte bizimle bu başlıkta tartışmaya davet ediyoruz.Sanem Uçar 23.01.2009

Aslında bu filmi izlerken bazı yönleriyle insana ait dramların pek te değişmediğini görmenin derin sancısını hissedebiliriz.

Oysa değişim mutlaktır, değişmeyen tek şey değişimin kendisidir. Her şey değişir.

Ama bir bakıyoruz 1700 lerden kalma düşünce yapısına benzer olguları bugün dahi görebiliyoruz.

Yine insanlar kendi çıkarları için diğer insanların acı çekmesine göz yummakta ve hatta sebep olabilmekte.

Eşitlik, özgürlük, vs. gibi kavramlar olmasına rağmen küçücük bir yalanla yada düzmece olgularla hiç te insanlık onuruna yakışmayan davranışlara maruz kalabilmekte.

Umudun zamanla siyah renk haline gelişine duyulan hüzün hiç yakamızı bırakmamakta.

Ve bütün bunlara karşı bir isyan halinde Goya da olduğu gibi kulaklarımızın sağır olmasını hatta neredeyse gözlerimizin kör olmasını isteyerek çaresizliği en derinden yaşayabiliyoruz

Hiçbir şey değişmemiş gibi değil mi?.

Ama Goya çok büyük bir ressamdır. Yapabilecekleri sınırlıyken Los Caprichios larıyla o dönemin çirkinliklerini bir gazeteci edasıyla bugüne aktaran büyük bir dehadır.

Her karanlık dönemde aydınlığa çıkacağımız bir ışık daima vardır. Bu ışık nerededir ve kimdedir bilinmeyebilir. Ama umudun olmadığı yerde yok oluş kaçınılmaz olacağı için umut bence hiç yok olmamalıdır.

Sanırım ressamın Los Caprichios larını daha fazla yer vermeliyiz. Çünkü orada bir dönemin tüm ayrıntıları gizlidir.


Sanem Uçar 25.01.2009

Goya nın Los Caprichios larını incelerken sadece o döneme ait karanlıkları değil, günümüzde de yaşanılan anlamsızlıkları görebilmekteyiz.İnsan kılığının dışında neredeyse bir canavara yada hayvanlara benzeterek insanoğlunun yaşadığı anlamsız serüveni bugünlere taşıyan bu Los Caprichios lar benzer alt yapı oluştuğunda üst yapıda yaşanılacakların yüzyıllar geçse de hiç değişmeyeceğinin en güzel kanıtlarıdır aslında.

İsteyenler için Ressamlar bölümünde Goya nın tanıtım yazısının içine Los Caprichios' ları yerleştirdik .

Dinin egemen olduğu her dönemde ayıp sayılan yasak sayılan her şeyde bir artışın olduğu da tarihsel bir gerçektir.Los Caprichios larda da çok açık bir şekilde gördüğümüz gibi filmimiz de de her türlü yasaklayıcı zihniyete rağmen fuhuşun son derece yaygın olduğu da ayrı bir gerçektir.

Hayaletlerin korkusu yaşanılması gereken gerçeklerin yaşanılmasına etken olamamakta.

İnsanca yaşamın nasıl olacağının cevabı siyah pelerinlerin çok ötesinde...


Filme ilgili bir MultimediaFilmin Resmi Sitesi

1 yorum:

 1. Bulent 12.01.2009

  Filmin devamini bekliyoruz :)
  oya tekin 12.01.2009

  Sevgili Bülent biz tadımlık veriyoruz.
  Filmin devamını merak edip izleyin diye. :) E tadını aldığınıza göre bulmak ve film hakkında yorum yapmak işini üstlenmiş oluyorsunuz. Filmin devamını değilde sizin yorumlarınızı bekliyoruz diyelim buna. :)  Melahat 23.01.2009

  Film Goyanın Hayaletinden çok İnesin hayaleti olarak yerleşti aklıma. Yemediği domuzun başına bunları getirmesi hem üzücü hemde dönemin düşüncesinin ve basitliğinin gösterigesi.

  İnes in babasının yaptığı en çok aklımda kalanlardan mesela " işkence altındayken akla mantığa uymayan bir çok şeyi kabullenebilir veya yaptım diyebilirsin " dedirtmesi dönemin umut ışıklarından. Kızını kurtarmak için elinden geleni yapması ayrı bir cesaretti ama sonuç getirememesi üzücü oldu.

  YanıtlaSil

Yorumunuz için teşekkür ederiz.

Yorumunuz incelendikten sonra en kısa sürede yayınlanacaktır.