16 Ekim 2011 Pazar

Sam Mendes-Revolutionary RoadBu ikiliyi Titanic filmiyle de izledik. Bir seçim yapmam gerekirse Revolutionary Road filmindeki performanslarını tercih ederim.

Çünkü film son derece etkileyici,içinde bir çok anlamda gerçeği barındıran, sorgulayan ve insanda buruk bir tat bırakan bir film. Bu sebeple bu film hakkında biraz konuşmak istiyorum.


Yapım: 2008 - ABD, İngiltere
Tür: Dram, Romantik
Yönetmen: Sam Mendes
Senaryo: Justin Haythe
Senaryo (Kitap) : Richard Yates
Yapımcı: Sam Mendes, N.Wolarsky, B.Cohen, D.Thompson, J.Hart, S.Rudin
Görüntü Yönetmeni: Roger Deakins
Müzik: Thomas Newman
Oyuncular: Leonardo DiCaprio, Kate Winslet

Yönetmen Sam Mendes' i Amerikan Güzeli filmiyle de tanıyoruz. Bu filmde de biraz daha farklı olarak 1950' li yıllarda Amerikanın dönemin toplumsal ve siyasal yaşamı arasında sıkışmış tekdüze yaşantısından bunalan ve çare bulmaya çalışan evli bir çiftin yaşamlarından son derece çarpıcı örnekler sunan bir film.Filmin kahramları Frank ve April birbirleriyle tanıştıkları sırada hayalleri olan iki insandır. Frank çok büyük hayallere sahip olmasa da yaşamdan olabildiğince keyif almak isteyen, tutkulu genç bir adamdır. April ise Frank a göre daha büyük hayallerin peşindedir. Artist olmak istemekte ve bu konuda eğitim almaktadır.

Film başladığı gibi bitmeyen atlamalı bir seyir izleyen teknikle çekilmiş bir film. Bu sebeple filmin başında iki gencin tanışmalarını izlerken birden bire hayallerinin peşindeki April' i son derece başarısız bir tiyatro oyununda görmekteyiz. Frankle evlidir üstelik.

Bu başarısız tiyatro serüveni nedeniyle hayallerinden iyice uzaklaşarak aslında kendisiyle hiç uyuşmayan ev kadınlığı rolü içerisindeki mutsuz April i izleriz.

Dışardan izleyen bir göz olarak filmde yönetmenin Frank ve April çiftinin yaşantısıyla ilgili ortaya koyduğu sahnelere baktığımız zaman bu iki kişinin mutsuz olması için hiç bir sebep yokmuş gibi algılayabilirsiniz.

Şehrin tamamiyle dışında son derece güzel bir evde yaşamaktadırlar. Frank evin geçimini sağlayacak paraya sahiptir ve çiftin iki çocukları vardır. Her taraf yemyeşildir, dostluk ve arkadaşlık bağları vardır yada varmış gibi algılanır, komşuluk ilişkileri son derece olumludur, ancak buna rağmen bu evin içinde yaşarken mutsuz olan iki insanı da görürsünüz.İşte film boyunca insanların mutsuz olma nedenlerini son derece güzel bir şekilde vurgulayıcı bir film olarak karşımıza çıkmış olması benim açımdan filmi son derece çarpıcı hale getiriyor.

Bir şekilde geçici bir uyanış durumuna geçen çift hayallerin peşinden gitmek gibi bir düşünceye kapılıyorlar. Belki de beraberliklerinde tek mutlu oldukları an, hayalleri için harekete geçtikleri andı.

İyi de hayallerin peşinden gidebilmek o kadar kolaymıdır?

Rahat bir yaşam sürerken sürdürdüğümüz bu hayat tarzı ister istemez seçimlerimizi de beraberinde getirirken, bu seçimler alıştığımız hayat tarzından bir anda kopabilmenin zorluğunu da oluşturmada etken değilmidir?

Seçimlerimizde geriye dönüşlerimizin olmadığı bu denli açık ve netken yepyeni başlangıçlar yapabilmek için cesur yüreklere sahip olmamız gerekmez mi?

Ne kadar cesuruz bu anlamda?

Bu ve bunun gibi onlarca sorunun yanıtlarını bulabileceğiniz filmde başka şeylerinde farkına varıyorsunuz.

Aslında içinde yaşadığımız son derece rahat gibi görünen hayalsiz yaşamlar; için için bizleri çürütürken yok olduğumuzun farkına varamayız.

Yaşam, etken olduğumuz sürece anlam kazanırken içinde bulunduğumuz nesnel koşullar edilgen bir kimlik sergilememize yine sebep olurken yok olduğumuzu pek fark edemeyiz.

Umudun olmadığı yerde yok oluş kaçınılmaz olacağından bu son derece sosyolojik olan gerçek ,gerçeğimiz haline dönüştüğünde sadece nefes almaktan ibarettir sürdürdüğümüz yaşam.

Bence kesinlikle izlenmesi gereken filmlerden bir tanesi.


Sanem Uçar 09.05.2009

Güzel ve etkileyici bir film;


Titus Andronicus 11.05.2009

Gerçekten üzerinde konuşulacak önemli bir film. Ben filmi çok beğendim.

Filmde vurgulanması gereken yerleri gayet güzel ortaya koymuşsunuz. Belirttiğiniz konularda ortaya böylesine kaliteli bir film çıkartmak gerçekten başarıdır.

Biraz içiniz parçalanarak, izlediğiniz kişileri öylesine kendinize yakın buluyorsunuz ki, o iki kişi de yada etrafındakilerde hepimiz varız.

Belki de bizleri sarsan görmek istemediğimiz kendimize ait gerçekleri Frank ve April kişiliğinde görmemiz.

Bence bu film neden hayallerimizin peşinde gidememizin gerçeklerini ortaya koyarken hepimizin yaptığı benzer davranışlarla belki de kendi utancımızı da bizlere hatırlatıyor

TeşekkürlerSanem Uçar 11.05.2009

Yazdıklarınızı kabul ediyorum, hayallerimizi gerçekleştirebilmek için harekete geçmemek eylemi aslında herkesi kapsayan bir alan. Bu sebeple film izlenirken hepimiz bir parça da olsa kendimizden çok şeyler bulabiliriz.

Ne zaman hayallerimizin peşinden koşmaktan vaz geçeriz? Ve bu vazgeçişi sağlayan nedenler nelerdir?

Bunun gibi soruların sorulduğu film aslında canımızı yakıyor. Çünkü çok iyi biliyoruz ki hepimiz aslında hayallerimizden vaz geçerek tek düze bir yaşamı seçtiğimiz andan itibaren bedelinide farkına varsakta varmasak ta ödeyecek olmamızdır.

Bence filmde en etkili sahnelerden bir tanesi;

April ve Frank çiftinin en yakın dostlarına hayallerini gerçekleştirebilmek için yapacaklarını anlattıklarında, arkadaşlarının yüzlerinde oluşan ifadeydi. Ve kendimizi kandırma biçimimiz. Bir şekilde hayallerinin peşine gitmek isteyen kişilere karşı duyduğumuz kıskançlığın bencilce ortaya çıkışındaki sahnede kendimizi kandırmak adına yaptığımız traji komik gözyaşlarımız.....

Yönetmen son derece güzel noktaları son derece güzel ve gerçekçi bize hiç yabancı gelmeyen davranışlarla canlandırmış.Titus Andronicus 12.05.2009

Benim içinde en dikkat çekici bölüm örnek olarak gösterilen çitle oğullarının tanışmalarını isteyen ev sahibi konumundaki kadın ve eşinin davranışları.

Film de çok fazla yer almasalarda öylesine etkili yerlerde sahneye çıkıyorlar ki, özellikle deli olarak nitelendirilen oğularının sözleri...

Doğruyu sadece deliler mi söylüyor acaba? Yada genel tarafından kabul edilmeyen düşünceler deli saçması mıdır?

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumunuz için teşekkür ederiz.

Yorumunuz incelendikten sonra en kısa sürede yayınlanacaktır.