3 Kasım 2011 Perşembe

Makam-Lovasz IrenMakam-Lovasz Iren

Etnik müzik içersinde kuşkusuz birbirinden değerli müzisyenler var. Etnik müziğin önemi de tartışılmayacak şeylerin başında geliyor. Bunca değerli etnik müzik yapan müzisyenin arasında Makam ve Iren Lovasz' la başlamanın tabikii bir nedeni var.

Makam; Macar bir gurup doğal olarak Iren Lovasz'da Macar bir başka müzisyen oluyor. Öylesine güzel müzikler yapıyorlar ki, yaptıkları müziklerin içersinde bizlere çok tanıdık gelen tınılar var. Tüm dünyaya ait tınıları ve ritimsel özellikleri kullanmış olsalar da Balkan ve Türk müziğine özgü renklerin bol olması ister istemez tercih nedenlerimden birini oluşturuyor.

Dünyaya ait tüm renkler, ritimler ve tınılar var albümlerinde.Aynı zamanda kendi folk müziklerine ait tınıları yansıtmaya çalışırken özellikle jazz müziğine özgü yapılandırmaları da görebilmekteyiz. Ve bunu yaparken, yani bu harmanlamayı öylesine güzel bir biçim alıyor ki eserleri ister istemez kendinizi müziğin içinde hissediveriyorsunuz.

Iren Lovasz, Makamla birlikte çalışan bir müzisyen olmakla beraber bağımsız olarak da çalışmalarını sürdürmektedir. Aynı zamanda etnografya dalında doktorası olup Human Sciences da akademisyen olarak görev yapmaktadır.

Son derece ılık, akıcı ve içinize yerleşen bir sesi vardır.MultimediaSanem Uçar 23.02.2009

Sanırım burada en büyük haksızlığı Makam ve Lovasz Iren'e yaptığımı düşünüyorum.

Oysa etnik müzikler, müziğin kökenidir. Halka mal olmuş ve halkın parçası olmuş, geçmişe dayanan yapısıyla tüm etnik müzikler içinde büyük bir tarihi, yaşanmışlıkları barındırır.

Makam ve Lovazs Iren' in tanıtım yazısında da belirttiğim gibi Macaristan'dan bir sestir.Bu müzisyenlerin bizler için son derece tanıdık ritimlerine ve ezgilerine tanık olabilirsiniz. müziklerini dinlediğinizde. Kendi kültürlerini hiç atlamadan dünyaya ait diğer kültürleri de işin içine alarak bakış açılarını zenginleştirmiş müzisyenlerdir.İlk melodiyi dinlediğinizde bildiğiniz bir çalgının tınısıyla karşılaşırsınız. "Saz" dır bu çalgı. Kendi topraklarımızın dışında da kullanıldığını görmek oldukça farklı bir duyguya sürükleyebilir sizleri. Garip bir şekilde yine bizdeki ağıt lara benzeyen yapısıyla halkların kökeninde aynı yaşanmışlıkların olduğunu fark ettiğinizde hiç bilmediğiniz bir dil bile, sizin diliniz olur.

Hiç farklı olmadığınızı ve aynı gökyüzüne baktığınızı gece aynı yıldızları seyrettiğinizi fark edersiniz. Parçanın ortalarına doğru son derece güzel bir şekilde ortaya çıkan "ney" yine sizde bildiğiniz duyguları yaratırken batı ya ait çalgılarında işin içine girmesiyle çok ama çok farklı bir bileşimde kaybolabilirsiniz....

Makam kendi etnik özelliklerini kullandıkları gibi aynı zamanda ,zaman zaman parçalarına jazz ve blues gibi farklı türleri de aldıklarından oldukça zengin bir müziğe sahiptirler.

İkinci parçada Balkanların o bildiğiniz havasını hissedersiniz.Ama önce sizleri yine bildiğiniz tasavvuf müziğine benzer bir tını yakalar. Sonra o kıvrak ezgilerin içinde size hiç yabancı gelmeyen figürler canlanır birden gözünüzün önünde....

Son parça A Don kanyar fedöl le , ben dünyaya aidim dercesine Fransız Şansonlarına benzer yapısıyla nereye gidersiniz bilemem...

Hepimizi için küçük bir aitlik yaratan etnik müzikleri bu şekliyle çok seviyorum...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumunuz için teşekkür ederiz.

Yorumunuz incelendikten sonra en kısa sürede yayınlanacaktır.