1 Kasım 2011 Salı

Vassilis TsabropoulosKlasik müzikten jazz müziğine hatta etnik müziğe dahi ekleyebileceğimiz geniş kapsamlı dahi bir müzisyen...

1967 Atina doğumlu Yunanlı bir müzisyendir. Henüz 10 yaşındayken Unicef'in açtığı bir yarışmada birinci seçilerek adını duyurmuştur.Dünyanın sayılı piyanistlerinden biridir. Eğitimini Yunanistan'da tamamladıktan sonra Paris Konservatuarı, Salzburg Akademisi ve New York Juilliard School'daki çalışmaları ile eğitimini pekiştirmiş ve geçen sene The Promise adlı albümüyle müzik severlerin karşında olmuştur.

Geçtiğimiz günlerde Akbank Jazz festivali kapsamında 15 Ekim 2009 tarihinde Aya İrini'de verdiği konserle kendisini sevenlerle buluştu.

Hemen hemen dünyanın en büyük orkestralarıyla çalışmalarını sürdüren Vassilis Tsabropoulos günümüzde piyano denilince ilk akla gelen isimlerdendir.

Gerçekten piyano çalışındaki hakimiyet inanılmazdır. Klasik müzik yanında jazz ve etnik müziği de kapsamına almış, piyanoya dokunuşunda kesinlikle bir farklılık olan olağanüstü bir lirizme sahip sanatçılardan bir tanesidir.

Resital ve konçertolardan oluşan zengin repertuarı ile aralarında Çek Filarmoni, Budapeşte Oda Orkestrası, Sofya Filarmoni ve İtalya Radyo Orkestrası'nın da olduğu birçok önemli Avrupa orkestrası ile sahne alan Tsabropoulos'un repertuarı Bach'dan Beethoven'a Chopin'den Prokoviev'e geniş bir çeşitlilik gösteriyor.

Kompozisyon ve sahne performanslarının yanısıra dünyanın dörtbir yanından farklı müzisyenler ile olan dirsek temasını koruyan piyanist şimdiye kadar 12 solo albüme imza attı. 2000 yılından bu yana ECM etiketiyle albümlerini yayınlamakta olan sanatçı özellikle bu firmadan yayınlamış olduğu ilk albümü Akroasis ile büyük başarı kazandı.

Kişisel albümleri şunlardır

1- The Promise 2009
2- Melos 2008
3- Chant, Hymns and Dances 2004
4- The Triangle 2004
5- Akrosis 2003
6- Live in Cremona 2002
7- The Face Of Love
8- Chopin/ August Symphony 2001
9- Achira 2000
10-Musssorsgky/ Pictures Art An Exhibition
11-Images 1992
12-Skyscape 1990

Bunun dışında diğer sanatçılara eşlik ettiği albümlerde vardır.

Daha detaylı bilgi web sitesinden edinebilir


Multimedia


sanem uçar 30.10.2009

Son yılların en büyük dahilerinden biri...

Vassilis Tsabropoulos jazz piyanistleri arasında yer almış olsa da salt jazz pianisti diye bir yere koymak gerçekten onun yeteneğini daraltmak oluyor benim için.

Gerçekten klasik müzikteki olağanüstü yeteneğini dinlebilmek için 2001 yılında çıkartmış olduğu Chopin August Symphony albümünü dinlemekte fayda var.

Chopin piyano da gelmiş geçmiş en seçkin eserleri veren büyük bir bestecidir. Hemen hemen tüm eserleri olağanüstü güzellikte ve teknik beceri isteyen parçalardır. Belki de Chopin şimdiye kadar böylesine güzel yorumlanmamıştı gibi iddaalı bir cümleyi Vassilis Tsabropoulos hak ediyor.Tüm eserleri özel olmakla birlikte Melos albümü bir çok yönüyle benim hit albümlerimden bir tanesidir.

Burada perküsyon ve viyolonsel de işin içine girdiğinden midir nedir bilemiyorum etrafa yayılan tınılar kişiyi bambaşka alemlere götürebilecek cinstendir.

Çalgıların özelliklerini böylesine güzel kullanıldığı başka albüm hemen hemen yok gibi.Tüm çalgılar özelliklerini öylesine güzel ortaya koymuş ki bir kez daha bu müzisyenlerin dahiliği karşında ister istemez büyüleniyorsunuz.Anlatmaya çalıştığımız kişi Vassilis Tsabropoulos olduğundan diğer müzisyenleri pek işin içine katmamak haksızlık oluyor aslına bakarsanız. Viyolonselin o inanılmaz tınısı Vassilis Tsabropoulos'a eşlik ederken yine perküsyon nerde ne zaman gireceğini çok iyi bilen bir tavırla albümü mükemmelliğe doğru taşımıştır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumunuz için teşekkür ederiz.

Yorumunuz incelendikten sonra en kısa sürede yayınlanacaktır.