11 Nisan 2012 Çarşamba

Martín ChambiMartín Chambi

Ya da uzun ismiyle Martín Chambi Jiménez veya Martín Chambi de Coaza
Puno / Peru 1891-1973 doğumlu fotoğrafçı.Peru'nun hatta Latin Amerika'nın en büyük fotoğrafçılarından bir sayılır. Gezdiği kasabalarda çektiği portre fotoğraflarla günümüzde artık tarihsel ve etnik belge niteliği taşıyan fotoğraflara imza attı. Çektiği fotoğrafları satarak geçindi çoğu kez. Sadece fotoğraf çekmekle kalmadı bir çok manzara resimleri yaptı, kartpostallar hazırladı.

Çok yoksul bir aile de dünyaya geldi. Peru'nun en fakir bölgelerinden birinde oturan bir köylü ailesinde. Babası Carabaya İli Nehri'nin küçük bir kolu üzerindeki altın madeninde çalışırdı ve çoğunlukla Martin'i de yanında götürürdü.Fotoğraf ile ilk tanışması altın madenlerinde çalıştığı sıralarda Coaza yakınlarındaki Santo Domingo Mine'deki Bradford Inca Madencilik Şirketi'nin sahip olduğu fotoğraf/ kartpostal stüdyosu sayesinde oldu.. Fotoğrafa ait esasları öğrenmeyi kafaya koyan Martin ilk olarak Max T. Vargas atölyesinde çırak olarak göreve başladı ve 9 yıl boyunca bireysel fotoğraf stilleri konusunda kusursuz bir teknik geliştirmek için çalıştı.
1917 yılında Sicuani'da kendi atölyesini kurdu. 1923 de Cusco'ya taşındı. Kariyeri boyunca, manzara, İnka kalıntıları ve yerel insanların fotoğrafını çekti. Çektiği fotoğraflardaki insanların içinde yaşadığı ortamı o kadar iyi ifade ettiğini göreceksiniz ki..
50 yıldan fazla aktif bir şekilde fotoğraf çekmeyi sürdürdü ve çektiği fotoğrafların hepsi ölümünden sonra Earthwatch Vakfı tarafından bir araya toplandı ve dünyanın çeşitli yerlerinde sergilendi.. 1986 yılında BBC " Martin Chambi ve İnkalar Mirasçıları "ismiyle bir belgesel yayınladı..
Yaşadığı coğrafyanın bin yıllık melankolisi, sonsuz ihmali, onun en büyük malzemesi oldu. Fotoğraflarında, Kolomb öncesi şehirler arasında en görkemli İnka başkentindeki eski kültürü yansıtırken diğer taraftan da sömürgecilik sonrası yaşanan dramatik düşüşü yansıttı. Medeni geçinen medeniyetsiz /ırkçı beyazlara çektiği fotoğraflarıyla cevap verirken diğer taraftan da kendi ırkının sesi/ sembolu oldu. Bir konuşmasında şöyle demiştir:
"Avrupalılara göre Şili' de yaşayan halkın entelektüel ve sanatsal yönden düşük olduklarını, kesinlikle medeniyetsiz olduklarını düşündüklerini okudum. Çektiğim fotoğraflara tarafsız ve objektif olarak bakıldığında medeniyet konusunda kimlerin daha görkemli olduğu açıkca görülecektir. Halkım benim fotoğraflarım üzerinden konuşacak.."
Kısa bir portresini çizdiğimiz Chambi, 1920 yılından öldüğü 1973 yılına kadar antik İnka başkenti Cusco'da yaşamış ve çalışmıştır. Cusko İnka uygarlığının merkezi olmuş, göz kamaştırıcı bir antik şehirdir. 53 yıllık bu süre boyunca Cusko ve çevresini fotoğraflamış. İnsanı çarpan bir bakış açısıyla çok etkileyici dokümanter fotoğraflar çekmiştir. Halihazırda fotoğraflarının pek çoğu değişik müzelerde bulunuyor.

web sayfası


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumunuz için teşekkür ederiz.

Yorumunuz incelendikten sonra en kısa sürede yayınlanacaktır.