15 Nisan 2013 Pazartesi

Sus, sustum...
Annem, boğaz; dokuz boğumdur derdi. Ağzından bir laf çıkmadan her boğumda düşüneceksin.Dokuz kere düşünebilme imkanın var demektir bu, oysa saniyesinde çıkarırız kelimeleri ağzımızdan. Ve  kelimeler şairin dediği gibi ;" Kanatır Yarayı"

Bende ise kapanmayan yaralar mevcuttur. Yaşamın içinden süzülüp nakış gibi tüm hücrelerime işlemiş ince yaralar. Kimsenin bir şey yapmasına gerek yok, bazen bir koku, bazen bir renk, bazen bir ses bile o yaralara öyle bir dokunur ki,  o kanamaları kimse görmezken, boğazıma gelip oturan bir yumruğun sancısıyla içime akıttığım gözyaşlarımın tanığı da yoktur üstelik.

Kendime ulvi bir kimlik yerleştirdiğimi düşünmeyin sakın. Tam tersine oldukça basit bir insan olduğumu söyleyebilirim. Her ne kadar kelimelerin yarayı kanattığını bilsem de, çoğunlukla kelimelerin bir anlam taşımadığına da olan tanıklığım sebebiyle herkes gibi davranmayışıma farklı isimler bulmayın. Çığlık çığlığa bağırsan bile karşındaki kişinin sesini duyamayacağına olan yaşanmışlıklarım öğretmiştir bir çok şeyi.

Kimsenin kimseyi anlamaya ne zamanı ne de yeteneği var artık.

Konuşmaların büyük bir çoğunluğu kendi sesini duymanın ötesine geçemiyor ne yazık ki. Başkalarının seslerine tıkalı kulaklar.Anlamak için hiç bir çaba sarfetmezken, anlatmaya yönelik çabalarımızın nafile uğraşları sonucunda dokuz boğumdan ansızın çıkan kelimelerle belki karşımızdaki kişiyi sarsabiliriz ama bu sözlerin açtığı yaralar sebebiyle kendi iç benliğimizde kendimizle meşgul olduğumuzdan yine duymayız asıl söylenmek istenenleri.

Kısacası hep duyduğumuz kendi sesimizdir.

O zaman konuşmak niye diye sormaz mı insan?

İşte ben sordum,ve kendimi korumak adına bir karar aldım.

Sus....

Evet, bu kadar basit işte. "Sus", sustum...

Bu aşamaya gelmişseniz, bundan sonra söyleneceklerin bir anlamı kalmıyor. Artık duyacağınız güzel bir söz bile içten içe kanayan yaralarınızın kabuk bağlamasına yetmiyor.

İç sesinizle yaşamaya başladığınız andan itibaren gölgedir insanlar...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumunuz için teşekkür ederiz.

Yorumunuz incelendikten sonra en kısa sürede yayınlanacaktır.