1 Mart 2014 Cumartesi

Yi Yi: A One ve Two
Yi Yi: A One ve Two , orta sınıf Tayvan'lı bir ailenin üç kuşak olarak yaşamlarına ait duygusal mücadeleyi anlatmaya çalışan son derece sevimli bir film.

Filmin kısaca künyesi;

Yapımı :2000 - Japonya ,  Tayvan
Tür : Dram ,  Müzikal ,  Romantik
Süre: 173 Dak.
Yönetmen : Edward Yang
Oyuncular : Edward Yang ,Elaine Jin , Nien-jen Wu ,Issei Ogata,Kelly Lee
Senaryo : Edward Yang
Yapımcı : Shinya Kawai ,  Osamu Kunota

Film, Edward Yang tarafından hem yazılmış hemde yönetilmiştir. Gerçekten gündelik yaşama ait zorlukları insanı hiç sıkmadan, hatta zaman zaman gülümseterek, yaşama ait önemli soruları ve cevapları büyük laflarla ortaya dökmeden anlatabilmek filmi başarılı kılan özelliklerinden biri.

Filmin en küçük oyuncusu oğul Yang-Yang doğru zamanlarda çocuksu bir merakla öylesine sorular sorar ki filmde baba rolündeki kişiden başka bizler de ister istemez bu küçük yumurcağın sorularını kimbilir kaç kere sormuş, cevabını belki verebilmiş belki de verememişizdir.

Bu film herkesin kendisinden izler bulabileceği bir film.

Ailenin yaşlı anneannesi yüksek tansiyona bağlı olarak bir felç geçirdiğinde doktorlar yaşlı kadının yeniden eski haline dönebilme şansının olmadığını ve bu son anlarını aile fertlerinin onunla konuşarak geçirmesini istediğinde görevini yerine getirmeye çalışan aile fertleri için bu oldukça zor bir durum haline gelecektir.

Gerçekten de ailemizin yaşlı kişilerinin böyle kendilerini bilmez bir halde yatağa bağlı olarak yaşamlarını sürdürmeleri kabul etme de zorlanacağımız gerçeklerden biridir.

Ve öylesine yoğun bir yaşam süreriz ki aynı zamanda. Bu yoğun yaşam karşısında saatlerce yaptığımız şeyler bizleri yorgun bir şekilde eve getirdiğinde anlatabileceğimiz şeyler neler olabilir?

Tüm gün boyunca yaptığımız şeyleri aktarırken bunun sadece bir ya da iki dakika sürdüğünü gördüğümüz de nasıl bomboş bir yaşam sürdüğümüz suratımıza bir tokat gibi çarparken yaşamın aslında nasıl da bomboş olduğunu fark ederiz.

Peki bizlere yeni bir şans tanınsa, bu yaşantımızı değiştirebilmek adına bir şeyler yapabilir miyiz?

Filmi izlemiş olanlar kuşkusuz filmde verilen bu yanıtı gayet iyi biliyordur. Filmi izlemeyenlerin belki bu soruya kendi yaşantımızda, bu olağanüstü yoğun ve anlamsız kargaşadan kopup gitmek isteği hemen hemen hepimizde var olduğundan verilecek cevabını tahmin edebiliyorum.

Filmin bir çok sahnesi yaşama ait gerçekleri son derece yalın bir şekilde ortaya koyarken işte ikinci bir şans verildiğinde nelerin olabileceğinin yanıtını son derece gerçekçi bir biçimde ortaya koyuyor. Bu yanıt aynı zamanda insanı da son derece güzel bir şekilde tanımlıyor.

Açıkçası bu yanıttan bir film daha doğar diye düşünüyorum.

Sanırım film bittiğinde küçük Yang-Yang'in sorusu aklımızdan hiç çıkmayacaktır;

Neden dünya düşündüğümüzden çok daha farklıdır?Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumunuz için teşekkür ederiz.

Yorumunuz incelendikten sonra en kısa sürede yayınlanacaktır.