22 Nisan 2014 Salı

Sanatsever ManifestosuEy sanatçı;

Her insan kendini ifade etmek adına bir çaba sarfeder. Başarılı olur ya da olamaz.Sanat ise kendini ifade etmenin en güzel yoludur.Kendini ifade edebilmek adına sanatın her hangi dallarından birini seçip sanatçı olma yoluna giren kişi için zor ve dikkatli olunması gereken bir yol çıkar.

Çünkü sanat, var olan her koşula kendi yoluyla farklı bir bakış açısı getirmek üzerine kurgulandığından sanatçının dünyası ret etmek üzerine kurgulanmıştır. Her ret ediş sancılı olup sanat alanında bu ret edişin bir ürün haline dönüşmesi çok daha farklı sancıları içinde barındırır.

Bu sebeple sanatçının ret etmek üzerine kurulu dünyasında oluşan fırtınaları biliyoruz ve  saygı duyuyoruz.

Yarattığın ürünlerle dünyamıza yeni bir ufuk açtığını, kendi dünyamızı zenginleştirdiğinin de farkındayız.

Ortaya koyduğun ürünlerin sana verdiği mutlulukla sarhoş olabilmeni de anlıyoruz. Hatta bu sarhoşlukla kendine bulutların üstünde bir salıncak yapıp bizlere tepeden bakmanı da anlayabilir ve göz yumabiliriz.

Daha iyi düşünebilmek, duygularımızı geliştirmek, insan olmanın onurunu hissedebilmek adına yaratılarına ihtiyaç duyduğumuzun farkındayız. Hatta daha ileri gidip bunlara mahkum olmanın keyfini bile kabul etmiş durumdayız.

Ancak unutma ey sanatçı; sana mahkum olduğumuz kadar sen de bize mahkumsun.

Yaratılarının dinlenmesi, okunması, izlenmesi , dokunabilmesi için bizlere muhtaçsın.

Bizleri var ettiğin kadar  bizler de senin var olma araçlarından birisiyiz.

Bu sebeple ey sanatsever;

Gücünün farkında ol. Öncelikle sanatsevici ya da sanatsever misin bunun farkında ol. Sanatseversen sözlerimize kulak ver.

İdoller yaratma kafanda.Beğendiğin her yaratı senin gibi bir insan tarafından oluşturulmuştur. O yaratıcı da aynı senin gibi acıkır, üşür, korkar, ağlar, güler, esner, hapşırır, hasta olur vs...

Sanatçı yerine sanat alanın da yaratılan ürünlerin yanında ol.

Körü körüne bir aşk yaşama.

Hesap sormayı bil, bil ki yaratan kişi bulutların üstündeki salıncağında yan gelip keyif çatmasın.

Sakın unutma, o bulutların üstündeki salıncaktan üstüne yağacak yaratılar senin dünyanı güzelleştirme araçlarından biridir ve bu sebeple daha iyinin peşinde olmak üzere kur dünyanı.

Yarı yarıya birbirimize mahkum olduğumuz bu alışverişte kendinin sömürülmesine izin verme.

Kapitalizm denilen illetin keskin dişleri arasında sanatçıyı da bu çarkın içine alan sistemde kendi hakların için mücadele et.

Kimse ölümsüz değildir ve sanatçının da eserleriyle ölümsüzmüş gibi kibir içinde salındığı salıncağında yeri ve zamanı gelince ona dur demeyi öğren.

Düşün ey sanatsever; bu sistemde, kitaplarını almadığım, filmlerini seyretmediğim, konserlerine gitmediğim,albümlerini almadığım da  sanatçı yaşamak için kendi koşulunu oluştururken, onun da sırtından geçinmeye çalışan sistemi daha da geliştiren yada geliştirmeyecek olan sadece sensin.

Bunun nasıl bir güç olduğunun farkında ol.

Sanatçının gücünü ve iletişimini yaşatabilmek adına senin övgülerine, senin alkışlarına ve tabikii senin parana ihtiyacı vardır.

Zeki Müren'in; Beni siz var ettiniz aziz dinleyicilerim" sözünü kulaklarından eksik etme.

Sanem Uçar

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumunuz için teşekkür ederiz.

Yorumunuz incelendikten sonra en kısa sürede yayınlanacaktır.