31 Ağustos 2014 Pazar

Searching for Sugar Man


Sixto Díaz Rodríguez 1942 Detroit doğumlu ailesi Meksika göçmeni Amerikalı folk-rock müzisyenidir.Ailenin altıncı çocuğu olarak dünyaya geldiği için Sixto ismi verilmiştir.

1970 li yılların başında müzik hayatına  atılan Rodríguez o zamanın müzisyenleriyle boy ölçüşebilecek kapasitede ve onlara bir çok anlamda fark atabilecek nitelikte olmasına rağmen yaptığı iki albüm başarısızlıkla sonuçlanmıştır.

Gerçekten müzikalite ve sözler açısından olağanüstü güzel şarkılardan oluşmuş albümlerin hiç satılmamış olması Rodríguez'in Amerika 'da ve dünya da hiç tanınmamasına sebep olmuşken albümün bir şekilde Güney Afrika'ya gitmesi ve oradaki gençler tarafından çok sevilmesi sebebiyle uzun yıllar sadece Güney Afrika'da bilenen bir müzisyen olmuştur.Güney Afrika'da bir ilah haline gelip bir çok yolla albümlerinin paylaşılması olağanüstü bir sayıya ulaşınca sanatçı hakkında hiç bir şekilde bilgiye sahip olunmaması sebebiyle şarkılarındaki sözlerden ve albümlerinin kayıt yapıldığı yerlerden izini sürmeye çalışan kişilerin gayretleri sonucunda kendisiyle ilgili gerçek haberlere ulaşılmıştır.

Kendisiyle ilgili gerçek haberlere ulaşılmadan önce verdiği bir konserde çok başarısız olması sebebiyle sahne de bir silahı başına dayayarak intihar ettiği, ya da üstüne benzin döküp yaktığı şeklinde asılsız haberlerden başka bir bilgi yoktu.

Bu film de, aslında belgesel demek çok daha doğru olacaktır, Rodríguez'in yaşamına ışık tutan bir yapımdır.

Kendi halinde müzikle de uğraşarak ancak farklı işlerle yaşamını sürdüren Rodríguez Güney Afrika'da bu denli ünlü olduğunu bilmeksizin yaşamını sürdürürken onun izinin peşine düşenler kendisine ulaştığında son derece sakin ve hiç bir böbürlenme davranışına girmeden sakin karşılamıştır.

Doğal olarak kendisini Güney Afrika'ya çağıran kişilerle gittiği turnede bir efsane olduğunu kanıtlamış ve adının Güney Afrika dışında da tanınmasını sağlamıştır.

Gayet mütevazi bir şekilde kendi yaşamını sürdürmeye devam ederken müzik hayatına ve konserlerine de devam etmektedir.Belgesel;Malik Bendjelloul tarafından yönetilip kaleme alınmıştır. Tüm müzikler doğal olarak Rodríguez'e aittir.

Gerçekten kendisine saygısı olan her insanın bu belgeseli izledikten sonra müzisyene ayrı bir hayranlık duyacağı mutlaktır. Hiç bir şekilde "ben" duygusuna kapılmadan ermiş bir insan modunda her şeyi normal karşılayan ve yazdığı sözlerle insanı büyüleyen müthiş melodilerin etrafa yayıldığı izlenmesi gereken bir belgeseldir.

Sanatçıya ait diğer bilgilere ulaşmak isterseniz tıklayın;

web sitesi 1

web sitesi 2

diskografi

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumunuz için teşekkür ederiz.

Yorumunuz incelendikten sonra en kısa sürede yayınlanacaktır.