3 Ocak 2015 Cumartesi

Beth Moon

Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür
ve bir orman gibi kardeşçesine,
bu hasret bizim...

Nazım Hikmet


Nasıl güzel bir şiirdir "Davet" ve bir kaç dizeyle nasıl güzel anlatılmıştır özlemlerimiz...

Beth Moon'un bu asırlık ağaç fotoğrafına baktığım zaman bu dizelerdeki şiirselliği görebilmek mümkün. Fotoğrafta da şiirsellik olur mu? sorusunun yanıtıdır benim için.

Tek başına olabildiğince vakur bir duruşla nefes almaya devam edebilmenin kazanılmış savaşıdır bu fotoğraf.Asırlık yaşamında nelere tanık olduğunu bilemeyiz ancak hayal edebiliriz.Kimlere neler fısıldamıştır, hangi ezgiyi söylemiştir rüzgarla bütünleşen yaprakları bilebilir miyiz?

Kimlerin gözyaşlarına ya da kahkalarına eşlik etmiştir?

Tek bir fotoğraf karesiyle binlerce soru sordurabilmek fotoğrafçının mı yoksa bu asırlık ağacın mı başarısı? bunun cevabı da yok benim için.

Bildiğim fotoğrafa baktığım anda fotoğrafın içinde kaybolabildiğim.

Beth Moon bu fotoğrafın dışında mavi gezegenin asırlık ağaçlarını fotoğraflayabilmek için tam 14 yılını harcamış. Bir tutkunun peşinde geçen 14 yıl. Asırlık ağaçların yaşamları karşısında küçük bir ayrıntı ancak tüketerek yaşama alışkanlığı kazanmış insansoyu için önemli bir adım.

Pekii biz bu fotoğraflara bakarken ne kadar zaman harcadık?

Dakikalar bile olmadığı kesin, saniyeler içerisinde tükettik.

Bir kaç saniye içerisinde beğendik ve aynı saniyeler içinde paylaştık.

Benzer başka çalışmayı Gregory Colbert, Ashes and Snow adlı çalışmasında sergilemişti. Onun da yıllarını alan çalışması , muhteşem bir belgeselin ötesinde fotoğraf kareleriyle internetin anlamsız dipsiz kuyusunda yer alırken kaç kişi bu fotoğraflardaki sesleri duyabilmiştir?

Kaç kişi verilen emeğin dışında anlatılmak istenen duygunun içine girebilmiştir?

Her şeye sahip olmak gibi bu çağ insanının yaşam biçiminde kaybolup gidiyor gerçekte anlatılmak istenen duygular. Tamamiyle duygusuz sadece nicelliğin peşindeki insansoyunun artık nitelikle ilgilendiğini hiç düşünmüyorum.

Ve ister istemez, Nazım Hikmet'in Davet şiirindeki dizeler gibi ; "bir orman gibi kardeşcesine " yaşayabilme olasılığımız neredeyse hiç yok.

O zaman umarım Beth Moon'un bu fotoğrafında olduğu gibi; "tek ve hür" yaşayabilmeyi başarabiliriz demek kalıyor.Not;Beth Moon' un diğer fotoğraflarını internette bulabilirsiniz. Tek isteğim fotoğraflarına bakarken saniyeler içerisinde tüketmeyin.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumunuz için teşekkür ederiz.

Yorumunuz incelendikten sonra en kısa sürede yayınlanacaktır.