30 Haziran 2015 Salı

Autumn Sonata-Ingmar Bergmen

Ingmar Bergmen'in 1978 yapımı Autumn Sonata onun başka baş yapıtlarından biridir benim için. Liv Ullman’ın İngrid Bergman ile başrollerde olduğu filmde oyuncular oyunculuk anlamında olağanüstü bir performans göstermesinin yanı sıra Bergman'ın hemen her filminde görmeye alıştığımız "sevgisizlik" teması bir dantel gibi işlenmiştir.

Sonat, bir müzik formudur. Genelde 3 ya da daha fazla bölümden oluşan bir çalgı için yazılan 16 y. y da ilkel şekliyle karşımızda olan, 17 y. y da gelişen ve nihayetinde 18. y. y ın başlarında son şeklini alan bu müzik formu Klasik Müzik dağarcığında hemen hemen tüm bestecilerin kullandığı ve sonrasında Senfoni formuna öncülük eden bir müzik formudur.

Ingmar Bergmen bu filminde sonatı dört bölüm olarak ele almış ve insanın yaşamını bu form üzerinde incelemiştir. Bir insanın yaşamını, doğum; ilkbahar, gençlik; yaz, orta yaş; sonbahar, ölüm; kış şeklinde niteleyebilirsek insanın sonbaharı yani orta yaş ve sonrası dönemini ortaya koymuştur.

Peki neden? diye sorası geliyor insanın.

Sonbaharın bir hasat mevsimi olduğunu düşünürsek, insanın sonbaharı da doğumundan bu döneme gelene kadar yaptıklarıyla kendini yorumlaması, sonuçlar çıkarması düşünülmüş olabilir.

Ingrid Bergman bu filmde Charlotte karakteriyle bir piyanisti canlandırırken mükemmelliyetçi yapısı ve kendinden başkasını pek önemsemeyen tavırlarıyla bir anne olmasına rağmen kızlarıyla olan ilişkisinde tamamiyle ortada olmayan bir karakter sergiler. Olduğu zamanlarda da kendi isteğinin dışında hemen herşeyi ret eden yapısıyla kızlarının gelişimini sağlayamadığı gibi onların silikleşmesinde ve kendilerini ifade edemeyişlerinde de önemli bir rol oynar.

Ingmar Bergmen filmlerinde itiraf niteliğindeki konuşmaları çok severim. Bu filmde de  Charlotte'ın arkadaşının ölümü nedeniyle kızı Eva tarafından evine davet edilmeyi kabul edip kızının evinde önce sıcak başlayan kavuşma sahnesinden sonra anne-kız muhabbetinde yapılan diyaloglar filmin tüm özetini yine şiir diliyle vermektedir izleyene.

Yedi yıl gibi uzun bir süre birbirini görmeyen ana kızın konuşmaları Eva'nın yıllardır içinde biriktirdiklerini teker teker ortaya sunmasıyla herkesin kendi penceresinden algıladığı yaşamda kimin kimi nasıl ve ne şekilde etkilediğinin çok ta açık olmayan cevapları çerçevesinde yaşamın insanı nasıl yabancılaştırdığı, nasıl sessizleştirdiği ve kendi dünyasının kabuğuna çekilmesi gerçeğini bir kez daha bizlere sunmaya çalışan bir başka baş yapıt.Filmin Künyesi;

Yönetmen: Ingmar Bergman
Senaryo: Ingmar Bergman
Oyuncular: Ingrid Bergman, Liv Ullmann, Lena Nyman
Yapım Yılı; 1978Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumunuz için teşekkür ederiz.

Yorumunuz incelendikten sonra en kısa sürede yayınlanacaktır.