10 Ekim 2015 Cumartesi

Fotoğrafın DiliFotoğrafların bir dili olduğu gerçektir. Kuşkusuz bizlerde oluşturduğu algı dünyaya bakış açılarımızla paralel  bir seyir izler. Bazen bu algılar fotoğrafçının amacına tamamiyle zıt bir algıyı da beraberinde getirebilir.

Aşağıya bir fotoğraf ekliyorum. Bu fotoğraf, Joe O'Donnell tarafından Nagasaki ye atılan bomba sonrasında çekilmiştir. Fotoğrafta harap olmuş bir kentin enkazı arasında bir anne ve çocuğunun fotoğrafını görmektesiniz.Fotoğraf size tüm çıplaklığıyla eğer savaş karşıtı kişiyseniz savaşın dehşetinin izlerini yansıtabilir. Acıyı görebilirsiniz, ya da çaresizliği...

Hemen ardından çok bilinen bir fotoğraf daha ekliyorum. Bu fotoğrafta ise küçük bir çocuk sırtında kardeşinin cesedini taşırken ölülerini yakma seremonisinde saygıyla kardeşinin cesedi almalarını bekleyen bir çocuğun fotoğrafıdır.Fotoğrafçı bu fotoğrafıyla ilgili anılarını daha sonra aktarırken, çocuğun oraya neden geldiğini önce anlamadığını ve sırtında taşıdığı  daha küçük çocuğun uyuyor olabileceğini  düşündüğünü ve kaskatı bir biçimde hiç kıpırdamadan durmasına hiç anlam veremediğini aktaracaktı. Sonrasında görevli kişilerin sırtındaki ölü çocuk bedenini aldıktan sonra oraya ne için gelmiş olabileceğini kavradığını ve fotoğrafta alt dudağını ısırır biçimdeki durumun alt dudağının kanamaya başlamasıyla çocuğun kendisini nasıl sıktığını fark ettiğini aktaracaktı.

Oldukça dokunaklı bir kare.

Ancak fotoğrafçı Joe O'Donnell savaşın dehşetini bizlere aktarmak için orada bulunmuyordu. O askeri bir casustu ve görevi Amerikan Genel Kurmayına atılan bombanın gücü hakkında fikir verebilmek için belge toplamaktı.

Fotoğrafın bir dili olduğu kadar bir gücü olduğunu da genelde kabul etmek gerekir. Ama ister istemez insan düşünmeden edemiyor. Böyle kaç kare görmüşsünüzdür?

Cevap; oldukça fazla diye düşünmekteyim.

Ve hemen hepsi savaşın dehşetini gözlerimizin önüne serse de savaş dediğimiz olgu hiç yavaşlamadan bildiği hızla devam ediyor. Yoksa bu görüntüler de savaş görüntülerini meşru hale getirmek için midir? diye sormadan edemiyorum.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumunuz için teşekkür ederiz.

Yorumunuz incelendikten sonra en kısa sürede yayınlanacaktır.