9 Ocak 2016 Cumartesi

Bir tutam nefes

 
Photo;Sanem Uçar


Yeni Yıla girmeden önce, güneşin bizlere göz kırpmaya devam ettiği günlerin birinde öğrencilerimizle birlikte bir kaç saatliğine fotoğraf çekmek amacıyla okulun sınırlarını terk ettiğimiz de büyülü bir dünyayla karşılaşacağımı hiç aklıma getirmemiştim.

Neredeyse burnumuzun dibinde sayılacak bir mesafede bir cennetin saklı olduğunu bilmiyordum.Efsunlu kent onca tahribata rağmen bir kaç iyi insanın sayesinde o bereketli özelliklerini göstermeye inatla devam ediyor aslında.

Ataşehir'deki Nezahat Gökyiğit Botanik bahçesi duyarlı insanların sayesinde efsunlu kent için akciğer olmayı sağlıyor.Kıskançlık gibi bir özelliğim olmamakla birlikte Nezahat Gökyiğit'i kıskandığımı itiraf etmeliyim. Özel günleri çok fazla benimsemeyen, kişinin içinden geldiğinde hiç bir güne hizmet etmeden alınan, gönül alma ve kişinin kendisini özel hissetmesine neden olacak hediyeler daima gülümsetmiştir beni. Nezahat Gökyiğit'in eşininin jesti ise sanırım herkes için gülümsemelerin en saf ve güzel olanıdır diye düşünüyorum.

Ali Nihat Gökyiğit tarafından eşi Nezahat Gökyiğit'e 1995 yılında hediye edilen bir park bu ...

Başlangıçta hatıra parkı oluşturmak gibi bir fikirle çıkılan yolda, bozuk olan toprak ıslah edilerek toplam 32 hektarlık bir alana önce 50.000 ağaç ve çalı dikiliyor ve sonrasında gelişmeler birbirini izleyerek 2002 yılında halka açılarak bugünkü haline getiriliyor.

Ve burayı sadece yeşil alan olarak ele almamak gerekiyor. Bu botanik bahçesi aynı zamanda eğitim ve öğretim merkezi de.

Şimdi sizlere soruyorum, Nezahat Gökyiğit'i kıskanmamak mümkün mü?

Bu nasıl güzel bir bakış açısıdır ve bu nasıl bir sevgidir?

Photo; Sanem Uçar


Sevginin asla tek noktalı bir yapısı olmadığına inanan ben için, sevgi beraberinde başka sevgileri de üretebildiği ve kendine özgü bir dil oluşturabildiği sürece yaşayacağından hiç ölmeyecek bir aşktan ve sevgiden söz edilebilir bu bahçede. Ve aynı zamanda başkaları için de yaşam alanı oluşturduğundan artan bir ivmeyle katlanarak büyüyebilecek bir sevgiden söz edebiliriz.

Botanik bahçesinin hemen her alanında sevgiyi hissetmeniz olası.İki kişi arasında yaşanan sevgi ve saygı doğanın her canlı türüne sevgi ve saygıyla elle tutulur, gözle görülür bir hale gelmiş. Sadece ağaçlar ve bitkiler yok, aynı zamanda birbirinden sevimli hayvanların  doğal ortamlarına en uygun koşullarda yaşam bulduğu bir yer.

O gün öğrencilerimiz fotoğraf makinalarıyla kareler yakalamaya çalışırken neler hissettiler bilemiyorum ama bir kaç saatliğine dünyanın hala dönüyor olmasının sebebinin saf sevgiyle mümkün olabileceğini bana bir kez daha fısıldıyordu güneş...

Photo;Sanem Uçar


Monet'in tablolarını aratmayan alanlarla, toprağa, yapraklara, çiçeklere dokunmak inanılmaz güzel bir duyguydu.

Efsunlu kentte yaşayanlar, yolu efsunlu kente düşecek olanların asla atlamamaları gereken bir yer olarak İstanbul'a % 12 oranında yeşil alan sağlayan bu bahçeyi oluşturan bu sevgi dolu karı-kocaya teşekkür etmenin yeterli olamayacağını bilerek yine de teşekkür ediyorum.

Bir çok şey için binlerce teşekkürler Gökyiğit çifti...

Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi


Photo;Sanem Uçar

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumunuz için teşekkür ederiz.

Yorumunuz incelendikten sonra en kısa sürede yayınlanacaktır.