3 Ocak 2016 Pazar

Kazuo Ishiguro / Günden Kalanlar
Kazuo Ishiguro'nun ilk olarak Noktürnler kitabını okuduktan sonra Günden Kalanlar romanına başlamıştım ki romanın ortalarına doğru, ben bu yazılanları bir yerden hatırlıyorum düşüncesi beynimi kurcalarken birden anımsadım. Çok sevdiğim aktör Anthony Hopkins ve Emma Thompson'un başrollerde olduğu bir film di bu.

Issız bir adaya düşecek olursan yanında olmasını istediğin ilk kişi kimdir? sorusuna hiç düşünmeden Anthony Hopkins diyebilirim. Onun her filminde gösterdiği olağanüstü performans beni büyüler. Kuşkusuz piyano çalmadaki yeteneği de eklenince ıssız bir adada hiç sıkılmadan beraberce yaşanılacak kişilerdendir.

Bu filmde de inanılmaz bir performans sergilenmişti.

Doğal olarak romana çok daha farklı bir duyguyla bakmaya başladım.Tüm yaşamını başkalarına hizmet için harcayan başuşak Stevens'ın milimetrik yaşamından kesitlerle bezenmiş insana ait umutların, hayal kırıklıkların, özlemlerin anlatıldığı harika bir roman.

Sizin de çevreniz de Stevens gibi milimetrik yaşam süren insanlar varsa doğal olarak roman daha ilgi çekici olmaya başlıyor.Kazuo Ishiguro bu milimetrik yaşamı öylesine güzel bir akışla sunmuş ki, asla kendisi için yaşamayıp başkalarının yaşamını düzene sokmak adına ulvi gerekçelerin anlamsızlığını son derece naif bir biçimde okurlara sunmuş.

Hayatının son aşamasında pişmanlığını satır aralarında gördüğümüz Stevens'ın yaşamını ortaya koyarken Kazuo Ishiguro'un bir anlatı ustası olduğunu görüyoruz. Stevens'ın iç monolog şeklinde yaptığı konuşmalar edebiyatta sıklıkla başvurulan "bilinç akışı" tekniğine de kaçmıyor üstelik. Doğal olarak kendine özgü bu anlatımla Kazuo Ishiguro'ya hayranlık duymamak mümkün değil.

Yaşadığımız her alanda Stevens gibi kişilerle karşılaşmak olası. Mesele sadece meslekle doğru orantılı değil. Hemen hemen tüm insanlar gerek meslekleriyle, ya da hayata tutunma biçimi olarak seçimleriyle eğer kendileri için yaşamayı seçmemişse bir şekilde Stevens gibi milimetrik yaşam sürmeye mahkumdur. Bunu başarmak için de doğal olarak kendi cumhuriyetini kuran kişilerin kuralları gereğince davranmak, kişiliğini yaşamın kendine uygun gördüğü bir üniforma biçiminde oluşturarak bu kurallar içersinde yaşarken mutlu olduğuna inanmak kuralların sadece bir kaçıdır.

Yaşam daima tıpkı Stevens'ta olduğu gibi kendini de yaşaması için şans verse de oluşturduğu milimetrik yaşamın dışına çıkamayarak kendi ipini kesen insanların kaçınılmaz sonudur bu roman.

Bence filmi de izlenmeye değer. Romanı okuduktan sonra filmi bir kez daha izledim. Diyebilirim ki, filme aktarılmış  bir roman olarak en başarılı filmlerden.
Tür:Romantik, Dram

Yapım Yılı:1993

Ülke:ABD, İngiltere

Gösterim Tarihi:19 Kasım 1993

Yönetmen:James Ivory

Senarist:Kazuo Ishiguro , Ruth Prawer Jhabvala

Oyuncular:Anthony Hopkins , John Haycraft , Caroline Hunt , Emma Thompson , Christopher Reeve, James Fox , Paula Jacobs , Peter Vaughan , Steve Dibben , Ben Chaplin devamı.

Yapımcı:John Calley , Paul Bradley , Mike Nichols , Donald Rosenfeld , Ismail Merchant

Görüntü Yönetmeni:Tony PierceRoberts

Müzik:Richard Robbins

Süre:134 dk.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumunuz için teşekkür ederiz.

Yorumunuz incelendikten sonra en kısa sürede yayınlanacaktır.