27 Ocak 2016 Çarşamba

Tatil ve Bazı FilmlerEfsunlu kenti yıl başından beri aralıklı bir şekilde esir alan kar ve soğuk hava tatil ile de birleşince kendi adıma keyifli anların oluşmasını sağladı.

Güzel bir kahve keyfi eşliğinde zaman zaman kitap okuyarak zaman zaman da film seyrederek geçen zaman içersinde izlediğim bazı filmler açıkcası inanılmaz tat bıraktı.

Bu yıl Oscar alırlar mı almazlar mı? Hiç umurumda değil.  Oscar da pek umurumda değil ama yönetmenler bu yıl gerçek olaylardan yola çıkarak film çekmeyi sanırım kendilerine rehber edinmişler. Kuşkusuz bunun yanında hayal güçlerini kullanarak kendi kokularını yayan yönetmenlerin de filmleri var ama genelde böyle bir yol izlenmiş gibi geldi.
1-The Martian

Açıkcası bu filmde epey güldüğümü itiraf etmeliyim.Bilim kurgu ve özellikle uzayla ilgili filmlere ilgim vardır ancak bu filmde zamanım boşa harcanmamış olsa da istediğim etkiyi bulamadığımı eklemeliyim.

Tür:  Aksiyon, Macera

Yapım Yılı : 25 Kasım 2015 / Amerika Birleşik Devletleri

IMDB Puanı: 7.7

Yönetmen: Ridley Scott

Oyuncular: Kate Mara, Jessica Chastain, Kristen Wiig, Matt Damon, Mackenzie Davis, Sean Bean, Sebastian Stan, Donald Glover, Jeff Daniels, Michael Peña, Chiwetel Ejiofor, Aksel Hennie, Naomi Scott

Herşeyden biraz uzaklaşmak ve keyifli anlar geçirmek istiyorsanız seyredilebilir.

2-Brooklyn

Kuşkusuz Marslı filminden içerik olarak daha derin bir konuyu içinde barındırıyorsa ve bir kaç soru sormanıza neden oluyorsa da bende ki etkisi çok derin olmadı diyebilirim.

Evet seçimlerimiz önemlidir ve seçimlerimizle bir daha geri dönüşü olmayan bir yola koyulmuşuz demektir.

Yapım Yılı: 2015

Tür: Dram, Romantik

IMDB Puanı; 7.0

Yönetmen:John Crowley

Oyuncular;Domhnall Gleeson,Jim Broadbent,Julie Walters,Nora-Jane Noone,Saoirse Ronan
3-Room

İşte bu film üzerinde konuşulmaya değer. Oldukça farklı bir konuyu ele alış biçimi ve olayları bazı yerlerde bir çocuk gözüyle aktarış biçimi aslında dram olan bir konuya çok farklı bir naiflik katmakta.

En zor koşullarda bile yaşama tutunabilme becerisi gösterebilen insansoyunun verdiği mücadelenin çok yalın bir şekilde anlatımı diye özetlersem de, asıl mücadele diğer insanlara kendimizi anlatma becerimizdir diye de kısa bir açıklama yapabilirim.

Yapım Yılı: 2015 -İrlanda

Tür:Dram

IMDB Puanı;8.3

Yönetmen;Lenny Abrahamson

Oyuncular; Joan Allen , William H. Macy , Brie Larson , Megan Park , Amanda Brugel

Kesinlikle izlenmelidir diyorum.

4-The Revenant

Evet hakkında çok fazla konuşulan filmlerden biri bence bu. Hakkında yapılan konuşmalar arasında beğenenler ve beğenmeyenler diye ikiye ayrılmış durumda insanlar. Tam bir fiyasko olarak isimlendirenlerde var. Kesinlikle bir fiyasko değil ama bana göre de filmde eksik bir çok taraf var.

Tüm oyuncuların rollerini gayet iyi yaptıklarına inanıyorum ve inanılmaz bir görsel şovun içerisinde çok daha mükemmel görsellikler oluşabilirdi. Görüntüler açıkcası çok daha estetik olabilirdi diye düşünüyorum.

Ve konunun aktarılış biçiminde de daha vurucu özellikler olabilirdi diye ekleme yapıyorum. Kesinlikle kötü değil ama bu süre içerisinde çok daha güzel filmler izlediğimi itiraf edeyim. Sanırım bir de konuya daha mistik özellikler katılabilseydi daha uygun olabilirdi diye düşünüyorum. Var olanlar bana yeterli gelmedi...

Yapım Yılı: 2015-Amerika

Tür:Dram

IMDB Puanı;8.3

Yönetmen; Alejandro González Iñárritu

Oyuncular;Leonardo DiCaprio, Tom Hardy, Will Poulter,Lukas Haas

Sonuç olarak izlenmeli diyorum.

5- Casuslar Köprüsü

Tarihin bir dönemini anlatması bakımından etkileyici olmakla birlikte hemen her yerde her film de Amerikalı vs. lerin , vs.lerin diyorum çünkü; ya askerlerini, ya avukatlarını yada hukuk sistemlerinin muhteşemliğini ön plana koyan sahnelerden bıktım usandım

Çok az sayıda dünyada olumsuz olarak gelişen olaylardaki sorumluluklarını aktaran filmler yapılmakta. Bu film ise gerçekten usta yönetmen Steven Spielberg ve usta oyuncu Tom Hanks sayesinde sıkılmadan izlenebilecek düzeyde.

Ama buna rağmen film bittikten sonra ne kaldı geride diye kendime soracak olursam vereceğim cevaplar pek güzel cevaplar olmayacaktır.

Yapım Yılı: 2015-Amerika

Tür:Biyografi, Dram, Gerilim

IMDB Puanı;7.8

Yönetmen; Steven Spielberg

Oyuncular; Tom Hanks, Mark Rylance, Brian Hutchison, Alan Alda
6-Spotlight

Hah işte her anlamda etkileyici filmlerden bir tanesi.Gerçek bir hikayeden uyarlanan film sadece bizim ülkemizde değil dünyada da pek konuşulmayan ve üstü örtülmeye çalışılan bir konuya çocuk istismarlarını, hemde Katolik Kilisesinde yaşanılan çocuklar üzerindeki çirkinlikleri ortaya çıkaran gazetecilerin savaşını aktarış biçimi ve olayı Başpiskoposluğun nasıl ört bas etmeye çalıştığı ve kazdıkça çok daha pis kokuların ortaya çıkışını anlatan temposu katlanarak artan bir film.

Oyuncuların gösterdiği performans inanılmaz, kesinlikle filmi izlerken o gazetecilerden biri gibi hissedebiliyorsunuz kendinizi. Bir de kendi ülkemizde çocuk istismarlarının ne denli çok olduğunu bilen biriyseniz film sizi tüm hücrelerinizle birlikte sarıveriyor.

Bu sebeple bence gerçekleri ortaya koyuş biçimiyle ve önemli bir konunun altını çizmesi sebebiyle en etkileyici filmlerden biri diye nitelendirebilirim.


Yapım Yılı: 2015-Amerika

Tür:Biyografi, Dram, Gerilim

IMDB Puanı;8.4

Yönetmen; Tom McCarthy

Mark Ruffalo, Michael Keaton, Rachel McAdams, Liev Schreiber, John Slattery, Stanley Tucci, Brian d'Arcy James, Elena Wohl, Gene Amoroso, Doug Murray

7-The Hateful Eight

Kim ne derse desin ben Quentin Tarantino'yu çok farklı bir yere koyuyorum. Onun filmlerindeki tadı ve keyfi bir çok filmde bulamadığımı itiraf etmeliyim. Belki dünyanın en büyük yönetmenleri arasında adı anılmıyor ama benim için çok büyük.

Her filminde kendine özgü bir tat ve renk var. Aslına bakarsanız bu filmde tıpkı The Revenant ta olduğu gibi kar da kışta geçiyor ama görsellik anlamında  çok daha estetik olduğunu hemen söyleyeyim. Tabii benim için.

Sonrasında sadece bir oda da gelişen olaylar öylesine farklı bir kurguyla aktarılıyor ki, bir oda da değil de gerekli herşeyin var olduğu kocaman bir mekanda yaşanıyor gibi hissediyorsunuz.

Tarantino'nun bu özelliğini çok seviyorum. Aynı zamanda hemen hemen tüm Tarantino filmlerinde kendini gösteren sertlik unsuru filmin konusuyla öylesine bağdaşıyor ki en sert sahneler bile sertliğini yitirebiliyor.

Aynı zamanda bu film de müzikler de güzel

Kısacası ben bayıldım bu filme.

Yapım Yılı: 2016

Tür:Western, macera

IMDB Puanı;6.2 ( Bundan çok fazlasını hak ediyor benim puanım 8.5 )

Yönetmen; Quentin Tarantino

Oyuncular; Samuel L. Jackson, Jennifer Jason Leigh, Tim Roth, Michael Madsen, Demian Bichir, James Parks, Gene Jones

8- The Danish Girl

Açıkcası bu filmi öyle kısaca anlatamam. Bu film i tek başına bendeki izdüşümünü anlatmam lazım. Tek kelimeyle mükemmel diyebilirim.

Yapım Yılı: 2016

Tür:Dram, Biyografi

IMDB Puanı;6.7 ( Bu da çok saçma bir puan ve benim puanım buna da 8.5 )

Yönetmen: Tom Hooper

Oyuncular: Eddie Redmayne , Alicia Vikander , Matthias Schoenaerts , Ben Whishaw , Amber Heard

Evet şimdilik bu kadar. Tatil, kar, soğuk, kitaplar ve filmler devam ediyor...

Not; Aklıma gelmişken, ben bir sinema otoritesi değilim bunlar filmlerin bendeki izdüşümü


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumunuz için teşekkür ederiz.

Yorumunuz incelendikten sonra en kısa sürede yayınlanacaktır.