30 Ocak 2016 Cumartesi

The Club / El ClubFilm izlemeye devam ederken bir film gerçekten bir çok anlamıyla beni delip geçti. Berlin Film Festivalinde de Altın Ayı’ya aday olan ve Büyük Jüri Ödülü’nü kazanan El Club gerçekten son derece sarsıcı bir film.

Şili sahilinde farklı yaşlarda bir grup rahip ve bir rahibeden oluşan kişilerin evdeki yaşamını ve bu evde neden yaşadıklarını son derece çarpıcı bir şekilde anlatan film, aralarına başka bir rahip in gelmesi ve gelir gelmez kendisini öldürmesiyle son derece heyecanlı bir bekleyişe insanı sokuyor.

Olayı soruşturmak için gönderilen müfettiş, sorgulamalarını sürdürürken ortaya çıkan diyaloglar bu rahiplerin ve rahibenin kutsal olarak bilinen kimliklerinin yanında son derece kirli kişiler olması şaşırtıcı gelmiyor insana.

Konu din ve yasaklar olduğu zaman özellikle cinsellik adına yaşanan gerçekler çok eskiden beri bilinmektedir.İnsana ait en doğal özelliğimiz olan cinsellik bir şekilde baskı altına alındığında ortaya çıkacak yanlışlıklar şaşırtıcı değildir.

Dünyanın hemen her yerinde özellikle çocuk istismarının var olduğu istatistik verilerle bellidir. Kuşkusuz sosyolojik olarak bu yanlışların nedenleri detaylı olarak araştırılıyor. Tamamiyle bu istismarların yok edilebilmesi" insan" söz konusu olduğunda olanaksız gibi görülmekte.

Film sadece bu anlamdaki suçları değil, rahiplerin insana ait diğer suçlarını da ortaya koyarken nedenlerden çok insanların bu suçlarıyla birlikte yaşamasının kabulünü anlatıyor. Ve benim için de filmi önemli kılan yönü bu.

İnsan tehlikelidir.

Söz konusu kendisi olduğu zaman nerede ve nasıl olduğunun önemi yoktur. Yaptıklarının cezasını ya da bedelini, aslında eylem içerisindeyken bile haklılığına ve masumluğuna olan inancıyla sıvayarak yaşamasını gayet güzel sürdürür.  Öyle ki  kendilerini herhangi bir tehlikede gördüklerinde kolaylıkla inandıkları her şeye ihanet ederek karşısındakini yok etme de tereddüt göstermezler.

Oyunculuk mükemmel,filmde müziğin kullanımı son derece iyi,harika bir şekilde yazılmış senaryo, sert ve sarsıcı olmakla birlikte kesinlikle izlenmesi gereken filmlerden.Vizyon Tarihi;15 Ocak 2016

Tür; Dram

Ülke;Şili

Yönetmen; Pablo Larraín

Oyuncular; Alfredo Castro, Roberto Farías, Antonia Zegers,Jaime Vadell,Alejandro Goic,Marcelo Alonso,José Soza


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumunuz için teşekkür ederiz.

Yorumunuz incelendikten sonra en kısa sürede yayınlanacaktır.