7 Şubat 2016 Pazar

Georgia O'KeeffeGeorgia  O'Keeffe 1887-1986 yılları arasında yaşamış Amerikalı bir ressamdır.Büyütülmüş çiçekler, New York gökdelenleri ve New Mexico manzaraları gibi bir çok konu da resimleriyle ünlenen sanatçı aynı zamanda Amerikan modernizmin annesi olarak tanınır.

1915 yılında Virginia Üniversitesinde Alon Bement in asistanı olarak başlayan sanat kariyerine başlamadan önce yedi çocuklu bir ailenin çocuğu olarak yatılı okulda başlayan eğitim hayatında çocuk denilebilecek bir yaşta sanatçı olmaya karar vermiş bir ressamdır.

Kendi özgün uslubunu bulmadan önce eserlerinde taklit özellikleri görülse bile sonrasında tamamiyle kendi dünyasına ait çizgi ve renklerle sanat dünyasının önemli isimlerinden biri olmuştur.

Kuşkusuz fotoğrafçı Alfred Stieglitz 'in  onun tanınmasında büyük katkıları olduğunu söylemek gerekiyor.Daha sonra onunla evlenerek ömür boyu çalkantılı da olsa devam eden birlikteliğinde çoğunlukla Alfred Stieglitz'ten ayrı olarak pek sevemediği New York'tan ayrılarak gittiği New Meksico en verimli çalışmalarını yaptığı yer olmuştur.

Aynı zamanda Hawaii adası ve bu adaya ait bitki örtüsü de çalışmalarında ilham kaynağı  olduğunu söyleyebiliriz. Bugün resmi en pahalıya satılan kadın ressamlar arasındadır.


Eşi Alfred Stieglitz fotoğraf sanatçısı olmakla birlikte aynı zamanda galericidir. Alfred Stieglitz 'ın da tanınmasında Georgia O'Keeffe ye ait bazı fotoğrafların payı büyüktür.Nü olarak çekilen bu fotoğraflar zamanında büyük sansasyonel tepkilerin oluşmasına neden olduğu kadar Georgia O'Keeffe 'nin de tanınmasında etkendir.
Alfred Stieglitz'in ölümünden sonra da çalışmalarına devam eden sanatçı kocasına olan vefa borcunu daha sonraları unutulmaya yüz tutmuş Alfred Stieglitz'ın fotoğraflarının tekrar hatırlanmasını sağlamak üzere çalışmalar yapmıştır.

1972 yılından sonra sarı nokta adı verilen bir görme bozukluğu nedeniyle çalışmalarını, özellikle yağlı boya çalışmalarını askıya almış, Juan Hamilton adında genç bir çömlekçi vasıtasıyla seramik ve suluboya çalışmalarıyla neredeyse ölümüne kadar resimle olan bağlarını kopartmamıştır.


Bazı Çalışmaları;

Tüm yaşamını sürdürmeyi planladığı şekilde yaşamış ender sanatçılardan biridir.Tüm bunları yaparken ne kadar sıkıntılı bir yaşam sürerse sürsün bizlere de sadece resimleriyle ilgilenmemizi öğütlemiştir;


"Geçmişte bana olan şey ve oluş şekli sanırım hiç kimseyi ilgilendirmez, benim dışımda.

Sadece resimlere bakın, resimlerde görebileceğiniz şeyleri görün. Sadece bunu görmeye hakkınız var. Sadece bunu görmenize izin verebilirim."

Georgia O'Keeffe


Hakkında daha detaylı bilgi edinmek isterseniz 2009 yılı yapımı otobiyografik filmini izleminiz önerebilirim.Yapımcı Ülke : ABD

Yapım Yılı ve Gösterim Tarihi: 2009 – 19 Eylül 2009

Yönetmen : Bob Balaban

Senaristi : Michael Cristofer

Oyuncular : Joan Allen, Jeremy Irons, Ed Begley Jr.

Kategori : Biyografi, Dram

Süre: 90 min (Dk)


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumunuz için teşekkür ederiz.

Yorumunuz incelendikten sonra en kısa sürede yayınlanacaktır.