16 Mart 2016 Çarşamba

Bir Doğum Gününün Ardından

Photo;Alice Nardini Söylenecek çok şey var...

Bir başladım mı, saatlerce sürecek bir şey gibi.

Bazen de tam tersi, söylenecek hiç bir kelimenin anlamı yok gibi  geliyor.

Tıpkı Fuzuli'nin söylemi gibi;

Söylesem tesiri yok, sussam gönül razı değil...

İnsanın yaşamında dönüm noktası olmuş bazı anlar asla unutulmuyor.İletişim araçlarının bugün ki durumlarından çok uzak olduğu bir zaman diliminde 16 yaşımı arkadaşlarımla büyük bir keyifle kutladığım günün sonunda bugün ki gibi ölümlere ya da katliamlara alışmadığımız bir zamandı ve, 7 üniversite öğrencisinin öldürüldüğünü  41 kişinin de yaralandığını duyduğumda yediklerim ve içtiklerim boğazımda dizilmiş gibi hissetmiştim

Ben tam pastamı keserken birileri ölebiliyordu, hem de vahşice.

Seneler sonra da aynı günde sayısı bu katliamdan çok daha fazla olan bir dram yaşandı. Tarihe Halepçe katliamı olarak geçen bugün de  3000 ile 5000 kişinin öldüğü ve çok sayıda yaralının olduğu bilgisiyle bir doğum gününü  kutlamak ne kadar mümkün olabilirdi?

Dünya ve özellikle bizim ülkemiz en güzel günlerimize denk düşebilecek acılarla da dolu.

Gerçekleri bilerek ve gerçeklerin içimizde yarattığı acının kabuk bağlamasına izin vermeden gelecek günler için umutlu olmaya devam edebilmek biz 78 kuşağının genetik şifresinde vardır. Bir 78 kuşağı olarak acıyı da mutluluğu da olduğu gibi kabul edebilen ve bunu yaşamasını bilen bir nesil olarak ibre acıdan yana olsa da güzel günlerin olabilme olasılığına inanıyorum.

Şimdilik suskunluk tercihimiz gibi gözükmekte. Çünkü konuştuğumuz dili anlayabilecek insan kitlesinin azlığı ortada. Hatta çoğunlukla aynı dili bile konuşamadığımızı söyleyebilirim.Zaten önemli olan da aynı dili konuşmak değil, aynı duyguyu paylaşmak değil midir?

Bugün özellikle bir çok konu da düşüncelere dalmış ve içimden "neden ?" diye düşünürken vardığım sonuç aynı duyguları paylaşıyor olamamanın beraberinde getirdiği iletişim kazalarıydı. Doğru iletişimi yakalayamadığında kayboluş doğal olarak kendiliğinden geliyor.

Her şeyden önemlisi üzüntülerimizde, ya da acılarımızda kenetlenebilmeyi çoğunlukla bilmemize rağmen ortak sevinçleri yaratamamanın sonucunda  gittikçe kendi kabuğumuza çekiliyoruz.  Buna neden olan her şeyden silkinerek ortak sevinçler yaratmaya doğru adım atıp duygu anlamında da beraberliği yakaladığımızda her şey çok daha güzel olabilir.

Bugün, doğum günümün ötesinde yorucu olmakla birlikte yapılan bir etkinlik bence çok anlamlıydı.

Çok fazla kampüsü olan okulumuzda her kampüsten müzikte başarılı 4 öğrenciden oluşan kocaman bir koro eşliğinde Bahçeşehir Kampüsünde müzik ve çocuk sesleriyle bir araya geldik. Müzik adına bu öylesine güzeldi ki ama daha da güzel olan başka bir şey vardı.

Çocuklarımız farklılar, bizlerin çocukluklarına benzemeyen bir çocukluk yaşıyorlar. Bir çok anlamda tartışma ortamı oluşturulabilir  hangisi iyiydi diye ama ben bu çağın çocuklarının kendilerini ifade ediş biçimlerine saygı duyuyorum. Kendilerince olumsuz bir olay karşısında düşüncelerini ortaya koyabilmek adına bizden çok daha ilerideler. Tavırları çocuklara özgü; küsmek ve gözyaşı gibi bir davranış şekliyle ortaya çıksa bile; "ama bu haksızlık" cümlesini bu yaşlarda kullanıyor olmaları bana göre ömre bedel.

Ve kendilerince yanlışın düzeltilmesi sonucunda biraz önce gözyaşı döken kendileri değilmiş gibi kahkahalarla kaldıkları yerden hayata tutunmaları ise biz yetişkinlerin unuttukları bir davranış şekli.

Evet, sıkıntı, acı, yanlış, haksızlık her an bizimle. Bu anlamda ne yapıyoruz? sorusunun yanıtını verebiliyor muyuz? Bu anlamda görevimizi yerine getirdikten sonra gülümsemeler ve hatta kahkahalar daima bizimle olacaktır.

Bu yaşımda da sevgili minik öğrencilerimden öğreneceklerim henüz bitmedi.

Daha güzel, anlamlı yarınlar üretkenliğimiz de, ve gülümsemelerimiz de...
2 yorum:

  1. "Ne tuhaf bir gezegen!" diye düşündü küçük prens. "Kupkuru ve sipsivri; ürkütücü ve sert. İnsanlarında da hayal gücü yok. Ne söylerseniz aynısını yineliyorlar. Benim gezegenimde bir çiçeğim vardı. Önce o söze başlardı..." Küçük prensten öğreneceğimiz çok şey var...
    Doğum günün kutlu olsun!

    Prometh.

    YanıtlaSil

Yorumunuz için teşekkür ederiz.

Yorumunuz incelendikten sonra en kısa sürede yayınlanacaktır.