3 Nisan 2016 Pazar

Minimalizm ve Fotoğraf


Photo;Martin GommelSöz konusu minimalizm olunca açıkça fotoğraf sanatında son derece önemli bir yer edindiğini söylemekte yarar var. Minimalizmin ruhu fotoğraf sanatıyla neredeyse bire bir örtüşmekte.Çünkü minimalizmdeki yalınlık, sadelik ve en aza indirgeme fotoğraf sanatıyla kolaylıkla bütünleşebiliyor.

Bu anlamda fotoğrafçılar; "Esas olan şeye değer vermek" amacıyla fotoğraf sanatını çok farklı bir boyuta getirmişlerdir.

Örneklerden yola çıkarak gözden geçirmek daha anlaşılır olacak diye düşünüyorum.

Çekilen fotoğrafta nesnelerin sayısı az ve güçlü renkler baz alınarak çekildiğinde minimalist özelliği görmek  çok kolaydır.

Örneğin Eva Fekete'nin bu fotoğrafında baskın olan renkler, ortada görünen tek bir insan figürüyle minimalist fotoğrafa küçük objeler bazında örnek olarak verilebilir.


Photo;Eva Fekete


Ya da Xavi Cardell'in bu fotoğrafı yine aynı kapsam da minimalist fotoğraf için son derece güzel örneklerden biridir.


Photo;Xavi Cardell


Minimalist fotoğrafı küçük şeylerden bir şeyler görebilme olarak nitelendirirsek Alain Baum' un bu fotoğrafında da minimalist özellikler çarpıcıdır.


Photo;Alain Baum


Kolaylıkla ayırt edebileceğimiz minimalist fotoğraflar ise geometrik eğri ve hatlardan oluşmuş fotoğraflardır da diyebiliriz.


Martin Gommel'in bu fotoğrafı pencerelerin geometrik özelliğiyle ve aynı zaman da nesne sayısının azlığı ile birlikte bir kaç minimalist özelliği içinde barındırmaktadır.


Photo;Martin Gommel


Bir bütün parçanın tümünü ortaya koymaktansa o bütünün bir parçasını ortaya koyarak çekilen minimalist fotoğraflar da vardır.

Luigi Benedetti'in bu fotoğrafında merdiven şeklinde bir kaldırımın tümü yerine bir kısmıyla ele alınış biçimi ve nesne olarak kullanılan insan figürünün gölgesi olarak gördüğümüz fotoğraf bir bütün olarak son derece başarılı minimalist bir fotoğraftır.


Photo;Luigi Benedetti


Aynı zaman da minimalist fotoğrafta daha az detayla oluşturulan kompozisyonda düşünmeyi tetikleyen fotoğraflarda özellikle Michael Kenna'nın bir öncü olduğunu düşünmekteyim.


Photo; Michael Kenna


Kendi adıma konuşacak olursam minimalist fotoğrafçılıkta benim pek içime sinmeyen fotoğraflar dışavurumcu bakış açısının tam tersi duygu ile çekilen fotoğraflar oluşturuyor.


Örneğin Sam Gallagher'in bu fotoğrafı kendimi ne kadar zorlasam da iç dünyamda bir huzur oluşturmuyor. Kuşkusuz bu kişisel bir görüştür ve asla bir eleştiri değildir.


Photo;Sam Gallagher


Bu yazının sonunu da Rusty Hatcher'in bir fotoğrafı ve artık bir slogan haline gelmiş cümleyle bitireyim;


"Daha az daha fazladır" 


Photo;Rusty HatcherHiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumunuz için teşekkür ederiz.

Yorumunuz incelendikten sonra en kısa sürede yayınlanacaktır.